Kraj na obědy pro děti z mateřských a základních škol vyčlenil na následující školní rok 3,5 milionu korun. „Je to opravdu výrazně více než v předchozích letech. Stále více rodin se ocitá ve finanční nouzi a předpokládáme, že pokud se ekonomická situace bude i nadále zhoršovat, další žádosti přibudou,“ konstatoval Kroc.

PDS na Plzeňském literárním festivalu, Masné krámy.
Plzeňský dětský sbor zve nové členy. Mohou se přijít podívat na zkoušku

Na obědy pro děti zdarma mají v příštím školním roce 2022/2023 nárok ty rodiny, které se od 1. června 2022 do 30. září 2022 nacházejí ve hmotné nouzi.

O finance si pak na krajském úřadu zažádají školy, jejichž žáků se nouze týká. „Požádaly si například mateřské školy v Kasejovicích, Klatovech a Plzni, také některé základní školy v Plzni, Kařezu, Stodě či v Hrádku,“ vyjmenoval školský radní Kroc.

O příspěvek na obědy pro žáky si žádala i 14. ZŠ v Plzni v Zábělské ulici. Podle její ředitelky Heleny Liškové by měl být počet dětí, které budou v dalším školním roce mít stravu ve školní jídelně zdarma, zhruba stejný jako v tom letošním. „Nicméně obědy jsme letos v dubnu museli kvůli velkému nárůstu cen potravin zdražit. A zdražovat budeme zřejmě ještě znovu v září podle situace,“ upozornila ředitelka. Oběd tam momentálně pro 7 až 10leté dítě vyjde na 35 korun, za jídlo pro děti od 11 do 14 let zaplatí rodiče 38 korun a pro děti ve věku 15 let a více 40 korun.

Kulajda plzeňského Klubu malých pivovarů byla v neděli zvolena nejlepší polévkou.
Na festivalu polévky zvítězila česká klasika