Černý kašel znala ještě před několika týdny rodina z Klatov jen z filmů. Ani ve snu by je nenapadlo, že se s ním setkají i ve skutečnosti. Ale stalo se. Touto nebezpečnou chorobou se nakazil 16letý mladík. Diagnóza pořádně vylekala nejen jeho rodinu, ale i kamarády a spolužáky, s nimiž se týdny stýkal, aniž by věděl, že má černý kašel. Středoškolák navíc není jediným obyvatelem Klatovska, který se černým kašlem nakazil. Zatímco v roce 2010 nebyl v okrese Klatovy zaznamenán ani jeden případ onemocnění černým kašlem, vloni jich bylo již šestnáct. A dá se předpokládat, že čísla budou i nadále stoupat.

„Když syn začal nedávno marodit, tak mu lékařka diagnostikovala anginu a nechala ho doma. Pak už neměl teplotu ani žádný jiné problémy, jen kašel. Tak začal zase chodit do školy, jen mu předepisovali a doporučovali různé přípravky na kašel. Jenže kašel nepřestával, tak mu vzali krev. A zjistili, že má černý kašel. Hned mi volali, že musí ze školy okamžitě domů. Předepsali mu antibiotika a řekli, že nesmí chodit mezi lidi," řekla Deníku chlapcova maminka. „To, že má syn černý kašel, nám vysvětlili tím, že je ročník 1998 a právě v té době se děti neočkovaly," dodala žena, která přiznala, že informace o synově nebezpečné chorobě všechny vylekala. Její dcera má totiž malé dítě, navíc je znovu těhotná. Strach měla chlapcova matka i z toho, aby se nenakazila sama, neboť ve svém zaměstnání je v kontaktu s řadou lidí, kteří by od ní mohli černý kašel chytit.

„Moc jsem se bál, že to ode mě někdo dostane, zvláště těhotná sestra nebo malý synovec. Naštěstí jsem nikoho z rodiny nenakazil a nenakazil jsem ani spolužáky ze střední školy v Plzni, kam dojíždím. Prokázaly to testy, na které museli jít všichni, kteří měli nějaké zdravotní problémy," uvedl mladík.

Přednosta Ústavu epidemiologie LF UK v Plzni Petr Pazdiora Deníku potvrdil, že onemocnění černým kašlem v ČR přibývá. Celostátně je největší vzestup ve věkové skupině 15 –19 let a u dětí do jednoho roku věku. Na tuto diagnózu je třeba myslet při každém dlouhotrvajícím kašli. „Onemocnění může být smrtelné v kojeneckém věku, kdy může dojít k zástavě dechu. Pokud není včas rozeznáno, dochází k šíření v rodinách, ale i ve zdravotnických zařízeních, proto zejména kolem novorozenců, respektive kojenců, by se měli pohybovat jen zdraví lidé bez kašle," upozornil Pazdiora a dodal, že obranou proti černému kašli je očkování. „Očkuje se od roku 1958, takže populace osob do 57 let již prošla očkováním. V roce 2010 bylo zavedeno přeočkování v 10 letech, aby se zvýšila imunita u starších dětí a mladších dospělých. Očkování je nutné zahájit co nejdříve, optimálně v 9. týdnu života, mateřské protilátky totiž přetrvávají maximálně osm týdnů. Jakékoliv odkládání očkování může tedy vést ke zbytečné antibiotické léčbě, případně hospitalizaci už v prvních měsících života. Bohužel takto ohrožují odmítači očkování i své děti," upozornil zkušený lékař.

Statistika

Počty hlášených onemocnění černého kašle v okrese Klatovy:
Rok         Počet případů
2010              0
2011              1
2012              4
2013            12
2014            16