Homesharing je zjednodušeně řečeno odlehčovací služba, originálním způsobem řešená sdílená péče o handicapované dítě, kdy na jedné straně je rodina s nemocným dítětem a na straně druhé tzv. hostitelská rodina. Ta pomůže s péčí o dítě tím, že si ho pravidelně bere k sobě domů a po domluvenou dobu se stará o svěřené dítě. „Pro hostitele jde o příležitost posílit schopnost empatie, tolerance, zažít pocit prospěšnosti a obohacení svého života,“ uvedla koordinátorka homesharingu Jana Javorská.
Hostitelem se může stát kdokoliv, kdo má chuť a čas věnovat svůj čas druhým, jednotlivec i rodina. V rámci přípravy projdou postupně vstupními pohovory, vzděláváním a podporou zaštiťující organizace. Cílovou skupinou této služby jsou děti s mentálním či kombinovaným handicapem od 3 do 15 let věku. Sdílenou péčí děti získávají životní zkušenosti v novém prostředí, novou síť vztahů a vlastní svět bez rodičů. Pro jejich rodiče znamená homesharing možnost odpočinout si od náročné každodenní péče, zařídit si běžné věci, uvědomit si, že na to nejsou sami.
Šestatřicetileté Janě z Klatov, která se chce přidat do projektu Homesharing, pomáhá matka i tchyně, občas využívá chůvu. Někdy potřebuje čas pro sebe nebo pro sebe a svého manžela. Dávno si uvědomili, že spolu neběží sprint, ale maraton. Proto potřebují být občas sami, jinak by vyhořeli. „Musíme vědět, kdy přidat a kdy ubrat. My nemáme jen Stelču, ale ještě další dvě zdravé děti. Navíc plnohodnotný vztah s manželem, který se občas dostává na vedlejší kolej. Společný čas je nutný, abych nezůstala sama, což jsem u jiných maminek v lázních viděla. Jejich partneři to prostě nedali. Podle statistik to 8 z 10 tatínků nezvládne,“ řekla maminka.
Homesharing umožňuje dítěti zažít odlišné rodinné prostředí, tím zvyšuje jeho přizpůsobivost a připravuje ho na proces delšího odloučení od primární rodiny.
MAS Pošumaví je aktuálně jediným regionem v Plzeňském kraji, kde homesharing funguje. Úspěšnou historii a rozvinutou síť má v jiných městech po celé České republice.
„Rodiče dětí s mentálním či kombinovaným postižením čelí podle vědeckých studií vysoké míře stresu. Velmi často totiž nemají k péči o své dítě žádnou podporu nebo jen minimální. Proto i jedno odpoledne týdně, které mohou využít sami pro sebe či pro zbylé členy rodiny, má pro ně cenu zlata. A přesně to jim Homesharing může dát,“ vysvětlila Javorská.
Hostitel nenabízí odbornou péči, ale vztah podobný vztahům v rodině, mezi přáteli. Hostitelství není brigáda, hostitelé nedostávají plat. Na svou roli je hostitel dobře připraven, prochází pečlivou přípravou zajištěnou lektory. Hostitel poskytuje hostitelství mimo domácnost dítěte a mimo prostory instituce. Když jde dítě k hostiteli, je to jako by šlo na návštěvu ke kamarádovi.