Těhotné ženy stále vyhledávají klatovskou porodnici. Zmenšuje se počet těch, které volí porodnice v jiných okresech.

„Ambulantní lékaři k nám posílají rodičky od 37. týdne těhotenství pravidelně alespoň jednou za týden, abychom jim natočili takzvaný kardiotomograf, což je záznam, který na křivce, která se podobá záznamu EKG, ukazuje aktuální frekvenci srdíčka plodu a případně děložní činnost. Toto vyšetření je nařízené metodickým doporučením, takže jím musí projít každá těhotná žena. Vedeme si svoji statistiku, kolik pacientek natočíme z Klatov a okolí a kolik u nás následně porodí. Můžu říci, že od počátku roku do konce dubna přišlo 195 maminek a jen pět z nich zde neporodilo. Z toho byly tři poslány do Plzně, jedna měla bydliště v Praze, tak rodila tam, a jen jedna zvolila jinou porodnici,“ informoval přimář gynekologicko-porodnického oddělení Klatovské nemocnice Miroslav Vondraš.

Maminky si porodnice vybírají podle různých kritérií. „Některé maminky z Klatov jezdí rodit do jiných porodnic, stejně tak maminky z okolních regionů jezdí rodit k nám. My bychom si přáli, kdyby maminky volily jako nejdůležitější kritérium kvalitu poskytované péče a také zázemí, které nemocnice poskytuje. Některé bohužel vyhledávají kvalitu hotelových služeb, lepší sociální zařízení a podobné věci. My máme menší problém s tím, že pokud jsou nějaké negativní ohlasy na porodnici, tak jsou situovány ve většině případech na novorozeneckou část. Lidé ale většinou neví, že porodní asistentky patří pod gynekologii a novorozenecké sestry pod dětské oddělení. Takže cokoliv se stane na novorozeneckém, tak je ale stejně pod hlavičkou gynekologie, protože lidé to neodlišují. Ale všichni se moc těšíme do nové porodnice, která všechny nedostatky sociálního zařízení i kvalitnějších služeb odstraní,“ řekl Vondraš.

Prvním krokem ke kvalitnějším službám bylo pořízení 3D ultrazvuku. „Zatím ho máme krátce, ale maminkám se líbí. Myslím si, že by to mohl být důvod, aby maminky klatovské porodnici zase více věřily,“ dodal Vondraš.

Některé těhotné ženy volí jiné porodnice kvůli zkušenostem známých. „Já jsem se rozhodla pro porodnici v Plzni, byla tam kamarádka a byla tam moc spokojená s přístupem před porodem a s péčí po porodu. Když jsem se tam za ní byla podívat a viděla jsem ten přístup sestřiček, tak to byla paráda. Byly moc milé a příjemné, narozdíl od některých v Klatovech,“ sdělila Jana Hlávková z Klatov.

Ale na druhou stranu se najdou i ženy, které jsou v Klatovech spokojené. „Nepřemýšlela jsem o tom, že bych jela rodit jinam než do Klatov. Rodila jsem tam už dvakrát a žádné problémy nebo potíže jsem neměla, neměla jsem k ničemu žádné výtky,“ uvedla Alena Blahoutová z Klatov.

„Vybrala jsem si klatovskou porodnici, protože je nejblíže, ale popravdě jsem ani o jiné nepřemýšlela. Jsem tady spokojená s přístupem sester i doktorů. Nemohu si stěžovat,“ prozradila Laura Mancini z Čejkov, která včera právě ležela v klatovské porodnici.