Chudenický rodák Eduard Holý žil se svojí manželkou Dorotou v USA. „Do archivu Muzea Josefa Dobrovského v Chudenicích jsme před nedávnem získali vzpomínky příslušníků rodu Holých, který v Chudenicích po staletí žil. A v nich se objevila právě vzpomínka na vraždu prezidenta. Pan Holý o výjevu psal ve svých pamětech a své vzpomínky uveřejnil také v kalendáři 'Amerikáni' na rok 1922,“ řekl kastelán zámku Ludvík Pouza.

Maturitní ples. Ilustrační foto.
Maturitní plesy? Tančit se bude v létě nebo vůbec

VRAŽDA V DIVADLE

Prezident Lincoln byl ve Fordově divadle ve Washingtonu na představení hry „Our American Cousin“, když se fanatický přívrženec Jihu, herec John Wilkes Booth, k němu zezadu připlížil a střelil ho hlavy. „Nikdy nezapomenu na 14. dubna 1865. Byl jsem v divadle se strýcem a tetou. Jakmile se rozneslo, že bude president s paní v divadle, zajistil strýc místa a večer jsme šli. Divadlo bylo naplněno do posledního místa, a když se president objevil, byl nadšeně aplaudován obecenstvem. President se uklonil se svým vážným otcovským úsměvem na tváři a usedl a sledoval hru s velkou pozorností,“ napsal ve svých pamětech Holý a pokračoval k tragické události: „Ke konci představení se rozlehla sálem rána. Bylo viděti někoho, jak seskočil ze zábradlí presidentovy lože na jeviště, padl, ale se zase vzchopil a zamával nad hlavou dýkou s výkřikem: 'Jih jest pomstěn!' a zmizel za kulisami. Hned nato se rozlehlo divadlem, že president jest střelen.“

Lidé tehdy opouštěli divadlo v zármutku a za časného rána se roznesla zpráva, že prezident Lincoln je mrtev. Stal se obětí úkladného vraha, jenž svoji fanatickou lásku k poraženému otrokářskému Jihu a svoji strašnou nenávist k Severu projevil tímto způsobem. „Pamatuji se, jak den po smrti presidenta Lincolna a po mnoho dalších dnů chodili lidé ve Washingtoně, jako by někdo z jejich rodiny zemřel,“ píše dále ve vzpomínkách Holý.

Rodina archivu věnovala i výtisk časopisu „The New York Heraldu“, který se z té doby zachoval.