Řidiči, kteří dostali pokutu a nemají u sebe dostatečnou hotovost, mohou požadovanou částku uhradit kartou. V Plzeňském kraji je to však zatím možné jen na dálnici, na Klatovsku je tato služba, po níž někteří motoristé volají, hudbou budoucnosti.

„Již měsíc mohou řidiči, kteří přejíždějí po dálnici D5 v Plzeňském kraji, platit pokuty platební kartou. Dvou platebních terminálů, kterými disponují policisté z dálničního oddělení Ostrov u Stříbra a Svojkovice, již využilo celkem 72 řidičů, kterým byla za přestupky v dopravě uložena pokuta v blokovém řízení. Zájem měl přibližně každý 11. řidič, kterému tak odpadly starosti spojené s placením složenky na útvaru Policie ČR nebo na účet celního úřadu,“ informovala krajská policejní mluvčí Pavla Soukupová.

Doplnila, že dálniční policisté se během výkonu své služby setkávají s tím, že se na alternativu zaplacení pokuty platební kartou dotazují stále častěji samotní řidiči. „Ze zkušenosti policistů dále vyplývá, že ačkoli řidičům motorových vozidel byla uložena pokuta, vítají možnost zaplatit ji na místě platební kartou, a to pak zejména motoristé ze zahraničí, kteří u sebe nemají vždy českou měnu nebo finanční hotovost,“ doplnila Soukupová.

Možnost platit pokuty kartou by uvítali řidiči nejen na dálnici. „Pokuta samozřejmě nikomu radost neudělá, ale když už ji musím zaplatit, tak raději sáhnu pro kartu, kterou jsem zvyklý platit běžně a i kvůli tomu s sebou nevozím nijak velkou hotovost. Doufám, že něco takového bude brzy možné všude, nejen na dálnicích,“ věří Pavel Rychlý z Klatovska.

Vše ale ukazuje, že motoristé na Klatovsku se možnosti platby pokut kartou jen tak nedočkají. „O plošném zavedení se sice hovoří, ale v současné době nelze říci, zda to bude za dva roky či za pět let, a zda to vůbec bude. Roli určitě sehraje i to, jaký bude zájem na dálnicích,“ vysvětlil šéf uniformovaných policistů v okrese Klatovy Jan Myslivec.