Po mnohaletém čekání začne 1. dubna II. etapa stavby silničního průtahu Železnou Rudou. Vyžádá si kompletní uzavírku silnice č. I/27, čili Klatovské ulice, v úseku od železničního přejezdu k mostu nad řekou Řeznou po dobu přibližně 11 týdnů. Tato zpráva vyvolala vlnu emocí především u řidičů, kteří dojíždějí ze Sušicka do Německa.

Trasa se jim prodlouží o desítky kilometrů, protože jediná objízdná trasa bude přes Nýrsko. Bez kompletní uzavírky ale stavba není možná. „Samozřejmě nás mrzí, že se lidem na zhruba dva měsíce zkomplikuje cesta do práce, ale dle Ředitelství silnic a dálnic ČR bohužel kvůli rekonstrukci inženýrských sítí, která si vyžádá zhruba tři metry hluboké výkopy, není jiná možnost, než komunikaci zcela uzavřít. Klatovská ulice prochází celou Železnou Rudou a jezdí po ní desítky tisíc aut měsíčně. Díky výstavbě průtahu konečně vzniknou nové osvětlené přechody a podél silnice se postaví chodníky a osvětlení, na které čekáme roky. Věřím, že lidé uznají, že i železnorudští občané, a hlavně děti, mají právo na bezpečný pohyb po městě,“ uvedl starosta Filip Smola.

Lidem vadí zejména délka objízdné trasy, kterou stanovil Krajský úřad Plzeňského kraje se souhlasem Dopravní policie Plzeňského kraje. Řidiči často zmiňují trasu přes Samoty. Proč tudy nepovede objízdná trasa vysvětlil místostarosta Petr Najman: „Trasa této komunikace je z podstatné části soukromá, přičemž vlastníci, kteří ji před lety získali v restituci, žijí v zahraničí a nekomunikují. Ještě podstatnějším důvodem je, že část není ani vedená jako komunikace.“

Trasy objížďky:

Směr Klatovy – Železná Ruda: Klatovy – Janovice nad Úhlavou – Nýrsko – Železná Ruda.

Směr Hartmanice – Železná Ruda: Čachrov – Víteň – Strážov – Janovice nad Úhlavou – Nýrsko – Železná Ruda.