Lidi další nařízení vlády rozčílilo. „Už mě to štve. Napřed si všichni šijeme sami roušky, protože je vláda zavede, ale nikde nejsou, teď si vymyslí respirátory, které už téměř také nejsou. Za chvíli budeme shánět masky. Ať už jdou do háje,“ rozčiloval se Josef Zahrádka z Klatov.

Fronty u lékáren se nedělaly, jak by se dalo předpokládat, ale s nedostatkem respirátorů měl Zahrádka pravdu, už v pátek po poledni měla například lékárna v Klatovech u náměstí jen větší velikosti. Vyprodané už byly například i v obchodě Lidl. V sušické lékárně ale slibovali, že zásob mají dostatek. „Myslím, že máme respirátorů dostatek. Lidé si je začali nakupovat už v době, kdy se o nich začalo mluvit,“ řekla lékárnice Lenka Štýsová.

Těžko tak říct, zda budou zásoby stačit, protože do obchodů nyní chodí s respirátorem zhruba jeden z deseti nakupujících. Respirátory budou nařízené v nemocnicích či hromadné dopravě.

Lidé se obávají, že pro všechny nebudou. "Já mám doma jen roušky, kterých jsem si dělala zásobu. Půjdu si sehnat respirátory, ale pochybuji, že ještě budou. Co vidím lidi, tak všichni nosí roušky, když se všichni nahrneme pro respirátory, tak bude za chvíli po zásobách. A respirátory nás vyjdou na ještě mnohem více peněz. Už mě ta nařízení štvou, pořád něco jinak a nikdo už se pomalu nevyzná v tom, co platí. Chtěli otevřít obchody a nakonec nic, jako kdyby tam chodily stovky lidí. Chudáci malí obchodníci," sdělila Klatovanka Petra Jandová.

S respirátory někde pomohou obce. Po Železné Rudě je objednal pro své seniory i Bezděkov. "Vzhledem k současné situaci objednal obecní úřad pro všechny obyvatele

našich obcí starších 70 let dva kusy respirátorů FFP2. Doufám, že dodávka nebude vzhledem k okolnostem trvat příliš dlouho. Rozvoz respirátorů zajistí obec," informovala starostka Xenie Begerl.