Dva nejvíce navštěvované památkové objekty Klatovska i celého Plzeňského kraje zaznamenaly o prázdninách zhruba stejnou návštěvnost jako loni. „V červenci dorazilo 19 390 návštěvníků, v srpnu pak 17 497. V srpnu to bylo o několik desítek návštěvníků více než loni, celkově od začátku roku máme letos zhruba o dva tisíce návštěvníků více. Horka se na návštěvnosti samozřejmě projevila, lidé šli raději k vodě, ale faktorů ovlivňujících návštěvnost je více, takže celkově se to tolik neprojevilo,“ uvedl kastelán hradu Rabí Karel Broža. Na Kašperk dorazilo o letošních prázdninách 31 914 platících návštěvníků. Prázdninová návštěvnost Kašperku byla letos o zhruba dvě stovky menší než loni, od začátku roku má oproti loňsku naopak Kašperk o cca pět set návštěvníků více. „Přestože to vypadalo, že bychom letos mohli překonat předloňský rekord, nakonec ho asi nepřekonáme. Důvodem byla tropická vedra. Dopoledne a kolem oběda to bylo s návštěvností hodně silné, až příliš, po obědě už se asi lidem moc nechtělo a na návštěvnosti se to podepsalo. Ale vůbec si nestěžujeme, návštěvnost byla slušná, pouze s největší pravděpodobností nepřekonáme rekord,“ zhodnotil prázdniny kastelán Kašperku Zdeněk Svoboda.

Zhruba šestadvacet tisíc návštěvníků, podobně jako loni, dorazilo o prázdninách na hrad Velhartice. Tropické teploty se podle Anděly Mejstříkové ze správy hradu na návštěvnosti příliš neprojevily. „Vzhledem k tomu, jaká panovala vedra, jsme i docela návštěvníky obdivovali. Mysleli jsme, že vedra návštěvnost trochu poznamenají, ale pokles jsme nezaznamenali. Myslím, že můžeme letní sezonu hodnotit jako úspěšnou,“ řekla Deníku Mejstříková.

Pro hrad Švihov znamenalo letošních prázdninových 17 236 návštěvníků oproti loňsku nárůst o cca tisícovku. „V srpnu tam v době největších veder nějaký ten pokles byl. Nějaké ty výkyvy jsou ale každoročně, letošek v tom nijak výrazně nevybočoval,“ konstatoval kastelán Švihova Lukáš Bojčuk.

Srovnatelnou návštěvnost s hrady ve Velharticích a Švihově měly o prázdninách klatovské katakomby. „Katakomby navštívilo za červenec a srpen dvacet tisíc lidí, od počátku roku do konce srpna pak to bylo třicet pět tisíc návštěvníků,“ informoval klatovský místostarosta a předseda sdružení Klatovské katakomby Václav Chroust.

Podobnou prázdninovou návštěvnost jako v loňském roce zaznamenal také zámek v Červeném Poříčí, který si prohlédlo tisíc platících návštěvníků. „Lidé nechodí ve vlnách, ale spíše jednotlivě a plynule, takže opticky by se mohlo zdát, že návštěvnost je vyšší, ale je srovnatelná s loňským rokem,“ uvedl kastelán Marcel Čermák s tím, že zámek se letos poprvé zapojil i do Hradozámecké noci. „Překvapila nás návštěvnost, dorazilo celkem 117 lidí, což je pro nás docela úspěch, takže v tom budeme pokračovat i další roky,“ dodal.

Pokles v návštěvnosti oproti loňsku zaznamenali v Chudenicích, a to na zámku i na Bolfánku. „Na letošní letní sezoně se podepsalo příliš teplé počasí, takže návštěvností jsme oproti loňsku šli asi o třetinu dolů. Lidé holt dojdou, kam se dá dojet autem, u nás ale musí ještě překonat výškový rozdíl,“ zhodnotil léto Karel Jungvirth ze sdružení Otisk, které areál s rozhlednou na Bolfánku provozuje. Starý czerninský zámek v Chudenicích navštívilo o prázdninách 4112 lidí. „Bylo to určitě slabší než v loňském roce, u akcí i obecně u zámku, ale spokojeni jsme,“ řekla Deníku kastelánka Miroslava Žáková, podle které za nižší návštěvností kromě veder stojí i celkově bohatší nabídka. „Spíše si myslím, že je to kvůli letošním oslavám výročí 100 let republiky. Každá obec i všechny památkové objekty se snažily něco uspořádat, každý víkend byla nějaká akce v okolí,“ vysvětlila Žáková.