Tu pravděpodobně zamořil fekální odpad z chovu prasat. Pokud bude zemědělskému družstvu prokázána vina, hrozí mu pokuta až pět milionů korun.
„Když jsem se dozvěděl, že došlo k velkému úhynu ryb, tak jsem dostal velký strach, že nám něco mohlo odněkud uniknout. Naštěstí to nebylo od nás. Byl to ale ošklivý pohled, všude plavaly mrtvé ryby,“ řekl Deníku předseda Rolnického družstva Úhlava Dolany Josef Balín.


Hasiči instalovali na Poleňce a pod jejím soutokem s Úhlavou norné stěny a pomohly tak zabránit šíření nebezpečné látky dále po proudu.
„Úhlava byla naštěstí zasažena jen minimálně,“ uvedla Ivana Petrmichlová z odboru životního prostředí klatovské radnice. Ta potvrdila, že i nadále se nedoporučuje vstupovat do Poleňky, citlivější lidé by mohli mít například kožní problémy.


Ani v pondělí nebyla ještě známa celková škoda a nikdo zatím nechtěl ani ukázat na konkrétního viníka. „Pochůzkou v terénu bylo zjištěno, že došlo k vytečení kejdy ze zemědělského areálu poblíž toku Poleňka. Vlastníkům zemědělského areálu, kteří se doslavili na místo samé, bylo nařízeno provedení opatření proti dalšímu úniku do vodního toku,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí klatovské radnice Libor Nebeský a dodal: „Další okolnosti znečištění prošetřujeme.“