Ustavující zasedání zastupitelstva v Dešenicích přineslo velký zvrat ve vedení obce. I když Jan Rejfek (KSČM) získal ve volbách nejvíce hlasů, nebyl zvolen starostou a neobhájil tak svůj post. Jeho nástupkyní se stala Lenka Sýkorová (SNK 2014).

V Dešenicích se za vlády Rejfka udělalo mnoho věcí. Mezi ty, které jsou asi nejvíce vidět, patří například první etapa rekonstrukce tamní tvrze či vybudování mokřadu a odpočinkového zóny. Před samotnou volbou starosty vystoupilo několik lidí, kteří jeho práci vyzdvihovali, ale ani to mu nepomohlo. A dokonce ani to, když řekl, že pokud nebude zvolen, tak se zastaví některé projekty, protože už následující dny je potřeba podepsat některé podklady, o kterých nový starosta nic neví a musel by se s nimi nejprve seznámit.

Pro to, aby se stal Rejfek starostou, hlasovalo jen pět zastupitelů z patnácti. Tím jeho funkce skončila. „Politikaření prováděné nahoře se promítá do obcí, což je špatně, protože tady bychom měli táhnout za jeden provaz. Vyčítám jednomu sdružení nezávislých kandidátů, které nás v minulých volbách podpořilo 100% hlasy, že obrátilo jen proto, že jsme se neshodli na některých záměrech. To tak bývá. Je to škoda, protože jsou rozjeté čtyři dotační tituly a může to dopadnout špatně, protože nové vedení o tom nic neví a nikdy se o to nezajímalo. Proto jsou dotační tituly v ohrožení," řekl po volbě Rejfek.

Zoufalý z toho ale není. „Je mi to líto jen z toho hlediska, aby na to městys nedoplatil finančně. Jinak nemám zášť. Volby jsou jako sport, mají své vítěze i poražené. Tohle mě trápí nejméně. Hlavně mi jde o to, aby se vše dokončilo. My jsme sem za poslední čtyři roky dostali cca 48 milionů korun na dotacích, což není zrovna málo," doplnil bývalý starosta.

Nová starostka Lenka Sýkorová byla zvolena devíti hlasy. „Jde o velký úkol, který před sebou mám. Doufám, že se budu moci spolehnout na spolupráci v obci i se všemi zastupiteli. Mám radost, že jsem uspěla, že mi zastupitelé dali důvěru. Ráda bych se nejprve zaměřila na stabilizaci hospodaření městyse, protože na to jsou velice různé názory. Já bych si chtěla udělat svůj. Můj první úkol vyplyne ze situace," řekla po svém zvolení Sýkorová.

Tu na místo starostky nominoval Roman Zach (SNK Dešenicka), který byl jmenován místostarostou. „Chtěli jsme změnu, proto jsme navrhli někoho jiného. Chtěl bych se zaměřit na obslužnost obce a její samostatnost, abychom si nemuseli neustále někoho najímat, nemáme jediný stroj, který je potřeba. Určitě budeme chtít pokračovat v projektech, které již začaly. Jde o zateplení školy a školky, dokončení tvrze i druhou vlnu komunikací. Nechceme nic shazovat ze stolu," slíbil Zach.

Názory obyvatel

Se situací je spokojen Miroslav Denk z Dešenic. „Jsem spokojený s tím, jak to dopadlo, protože už to chtělo nějakou změnu. Byl jsem vždy proti komunistům, pořád se tady dělalo všechno podle nich. Vím, že je teď starostka nová, že se bude muset zapracovat. Věřím, že to zvládne. Rozhodně si myslím, že povedou obec dobře. Hlavně musí dodělat vše, co je rozjeté, i když už to mělo být dávno," uvedl Denk.

Jinak to vidí Jiří Linhart, který žije v Dešenicích šest let. „Je to v duchu české politiky. Spikneme se dva proti jednomu. Dokonce neměli ani tu úroveň, aby zvolili do rady někoho z v podstatě vítězné strany. To považuji za nedemokratické, protože demokracie je o spolupráci. Je mi líto, že jsem se do této obce kdy přistěhoval. Myslím si, že Rejfek je člověk, který je schopný, který udělal hodně, což je objektivně dokazatelné. Pokud jsou proti němu nějaké výhrady, mohly se řešit v rámci zastupitelstva dohodou," zhodnotil Linhart a přidal i svůj názor na novou starostku. „Novou starostku neznám. Jestli člověk, který skončil jako pátý ve volbách, si zorganizuje tímto způsobem volbu starosty, tak u mě nemá ani krapet důvěry," prohlásil Linhart.