Hodinové čekání a zápisu do registru vozidel se stejně většinou ani nedočkáte. Tragikomedie, která od 9. července rozesmívá a především rozčiluje celou republiku, se nevyhnula ani  odboru dopravy v Klatovech. Situací jsou tam rozladění úředníci i řidiči, kteří dlouho či zcela marně čekají na vyřízení své žádosti.

Systém nefunguje

„Je to hrozné, systém nám jde jen chvíli denně, například v pondělí nám nešel vůbec. Nejhorší je, že nám ani nikdo neřekne, že systém funguje, musíme to hlídat a zkoušet. Když náhodou naskočí, tak honem začít dělat. Stalo se také kolegyni, že hodinu vypisovala papíry na traktor a systém spadl, takže všechna data byla pryč. Ministerští říkají, že si za to můžeme sami, ale to není pravda, my máme veškerá připojení v pořádku, počítače jsme měli připravené už s předstihem a internet máme ten nejrychlejší, takže chyba je jednoznačně v systému," řekl Deníku vedoucí odboru dopravy Městského úřadu Klatovy Antonín Nauš.

Řidičům zavolají

Lidé v Klatovech však nemusí chodit na odbor každý den a čekat dlouhé hodiny opakovaně. Úřednice jim nabízejí jinou variantu. „Snažíme se lidem vyhovět tím, že si zde necháme všechny potřebné papíry, a když se systém rozběhne, tak to kolegyně vypíší a pak zavoláme majiteli. Máme tady už štosy papírů. Zatím jsme se nesetkali s tím, že by někdo přišel, že honem honem potřebuje vyřídit registr. Popravdě jsem i rád, protože nevím, jak bychom mu vyhověli. Zatím si ani nikdo nestěžoval, že by chtěl například žádat odškodné, " sdělil Nauš.

Lidé jsou rozčíleni

Většina řidičů uznává, že je dobře, že nemusejí docházet opakovaně a čekat tam další hodiny. „Jsem rád, že je zde možnost, že mi paní zavolá, až mám registr hotový. Kdybych sem měl chodit každý den, sedět tady hodiny a čekat, jestli se systém náhodou rozběhne, nebo ne, tak by to bylo asi neúnosné," zhodnotil situaci Jiří Rehák.

Nefunkčnost systému ale dokáže některé přivést „do varu". „Je to příšerné. Jak může stát zaplatit čtyřicet milionů za něco, co nefunguje. Já mám IT technika, který propojí počítače za 250 tisíc a vše funguje bez problémů. Je to nehoráznost, ale nebudu se rozčilovat," odpověděl na otázku, co říká na situaci s registrem, jeden z řidičů, který právě mířil na odbor dopravy v Klatovech.

Někteří se na řadu ani nedostanou, a tak musejí docházet opakovaně a zkoušet štěstí. „Byl jsem na registru už dvakrát, a jelikož si nemůžu dovolit tam sedět celý den, tak jsem pokaždé musel odejít. Je to katastrofa, co se děje. Asi mi nezbude nic jiného, než si vzít dovolenou a prosedět ji na registru. Ministerstvo by se mělo stydět," uvedl Aleš Horejš.