„Obchvat Klatov je zařazen mezi prioritní stavby. V současné době probíhá územní řízení, v polovině příštího roku by mohla být hotová projektová dokumentace,“ upřesnil Kuťák. Pracovníci ŘSD intenzivně pracují na vykupování pozemků od občanů v místech, kudy trasa obchvatu povede. „V několika případech máme uzavřené smlouvy o smlouvě budoucí, fakticky vykoupeno je zatím minimum,“ dodal Kuťák.

Ne všichni majitelé dotčených pozemků se k výkupu staví vstřícně. ŘSD totiž nabízí za metr čtvereční 260 korun, což je cena daná vyhláškou. Ta se však některým vlastníkům pozemků zdá příliš nízká. Jiní se svých polí nechtějí vzdát například kvůli rodinným tradicím. „Samozřejmě na nesouhlas mají vlastníci pozemků právo. My na druhou stranu můžeme přistoupit k vyvlastnění. Ale to je až krajní varianta, chceme se hlavně domluvit,“ řekl Kuťák.

ŘSD v tomto ohledu spolupracuje s městem Klatovy. To v případě odmítnutí výkupu jedná s lidmi o případné směně za jiné pozemky. Podle klatovského místostarosty Jana Vrány je například jednou z možností, kde sehnat volné pozemky ke směně, nově vybudovaná průmyslová zóna pod Borem. Tu město odkoupilo coby bývalý vojenský majetek, poté zde zafinancovalo infrastrukturu a ještě letos zde firmy začnou se stavbou vlastních objektů. Ačkoliv je z většiny areál rozprodán, zbyly zde dvě velké volné plochy. „Záležitosti kolem obchvatu ještě nejsou vyřešeny. Možná dojde i na výkup pozemků a my si lokalitu průmyslové zóny chceme nechat jako zálohu,“ upřesnil Vrána.