Vedoucí této pekárny Radek Frána reagoval na náš článek slovy: „Chtěl bych na obranu sušické pekárny, kdy jsme údajně poslali do Domažlic tvrdý a nekvalitní chléb, říci, že naše pekárna vyrábí každý den jen to, co si odběratelé objednají, a nedělá si žádné předpeky. Tudíž chléb, který vezl řidič do Klatov pro domažlickou pekárnu, byl ještě teplý. Kam byl však chleba z Klatov vyexpedován, to opravdu nevím.“


A to byl právě kámen úrazu. Sušická pekárna si nedělá žádné předpeky, tím pádem nepočítala s tím, že bude muset vyrobit o tisíc vek chleba více.
„Dozvěděli se o tom až v pět hodin odpoledne a použili na výrobu chleba nevyzrálý kvas. Tím pádem byl chléb nekvalitní,“ uvedl Antonín Trefanec, generální ředitel Klatovských pekáren a cukráren, pod které patří i sušická pekárna. Ze Sušice podle jeho slov ´vyjel´ chleba ještě horký, což se také podepsalo na jeho kvalitě.


„Horký chléb, který se převáží v uzavřeném prostoru a ve větším množství, se vypařuje a pára nemá kam unikat, sráží se, a to samozřejmě přispívá ke špatné kvalitě. Každý dobrý pekař však tohle zná. Mrzí mě, že to muselo dojít tak daleko, a nechápu, proč se nám žádný z odběratelů neozval. Byli bychom špatný chléb okamžitě nahradili kvalitním. Nám dnes již nezbývá nic jiného, než se konzumentům omluvit,“ dodal ředitel Trefanec.
Proč odběratelé na vesnicích o špatné kvalitě chleba neinformovali vedení pekáren a nevrátili nekvalitní dodávku?


„Nevěděla jsem, že mohu takové množství chleba reklamovat a není mi ani jasné, kde by jiný chleba sehnali tak rychle, abychom ho stačili ještě prodat, když měli údajně rozbitou pec. Takhle hrozný chleba nemá vůbec opustit pekárnu,“ myslí si prodavačka Věra Fliegelová z Pasečnice.


„Tuto nepovedenou dodávku chleba přivezli hodně pozdě a lidé už na něj čekali. Neměla jsem ani tušení, že ji mohu reklamovat a ani nevěřím, že by nám poslali okamžitě náhradu. Na expedici už o tom museli vědět, tak nás na to mohl řidič upozornit,“ řekla Deníku její kolegyně Hana Váchalová z Pelechů.


Aby už k problémům v budoucnu nedocházelo, rozhodl se ředitel Klatovských pekáren a cukráren zřídit do 14 dnů zelenou linku, na kterou ho o kvalitě výrobků mohou informovat jak odběratelé, tak i samotní konzumenti.


Podle slov generálního ředitele Antonína Trefance a vedoucího domažlické pekárny Zdeňka Kindlmanna je nemožné, aby den starý chleba opustil pekárnu a byl zavážen do prodejen.


„Zbylý nebo vrácený chléb se prodává pouze na určených místech jako krmení pro zvířata. Cena je tři koruny za kilogram. To samé se dělá i se zbylým pečivem. Není proto možné považovat nevydařený chléb za starý,“ sdělil nám Kindlmann.


Mnoho lidí se stále diví, proč se vlastně přestal péci chléb v Domažlicích a musí se dovážet z Klatov.


„Výroba chleba tak klesla, že vytápět a odvětrávat pec trvalo čtyři hodiny a pouze dvě a půl hodiny se peklo, což bylo velice nerentabilní. Proto jsme se rozhodli péci chleba určený pro Domažlice v Klatovech. A věřím, že jsme se rozhodli dobře. Nyní už spotřeba chleba zase stoupá. Pokud se v Domažlicích zvýší odbyt o sto procent, není problém postavit i tam stejnou, plně automatizovanou pec, která nyní funguje v Klatovech,“ vysvětlil generální ředitel Trefanec.