„Minulý rok jsem s textem Miloše Macourka Rosnička a textem Jacques Prevérta Dromedár postoupil do celostátní přehlídky recitátorů. Tento rok se mi to podařilo znovu. Ocenění jsem získal opět s textem Miloše Macourka, tentokrát Sépie,a textem Franka Tashlina Vačice, která se nesmála,“ uvedl žák.

Z úspěchu má radost, ale není za ním jen to, že se naučí nějaké básně – do svého přednesu se snaží dát dát mnohem více. „Není těžké naučit se text, ale dobře ho podat. Musí to být tak, aby si z toho publikum něco vzalo, vžilo se do textu a vnímalo ho stejně jako já, to je na tom nejtěžší. Když mluvím, snažím se vtáhnout do příběhu lidi a to je mi příjemné, říkat někomu příběh a vědět, že mě poslouchá,“ řekl Kříž.

Nerecituje dlouho. Minulý rok si ho náhodou učitelka vybrala na recitaci, čímž vše začalo. „Náhodou jsem tehdy uspěl, a tak recituji dál. Do minulého roku jsem ani nevěděl, co recitace je. Nyní mě to zaujalo a věnuji se tomu. Je pro mě čest se dostat do celostátního kola, když vidím další lidi z jiných krajů,“ přiznal žák.

V krajském kole soutěžilo v každé kategorii, které jsou rozdělené podle věku, zhruba 14 žáků a do celostátního kola postupovali dva zástupci každé kategorie z kraje.