Skládá se z obcí Malý Bor, Týnec, Hliněný Újezd, Malé Hydčice. Obec řídí třináctičlenné zastupitelstvo obce. O práci a plánech radnice jsme hovořili se starostou obce Radovanem Faltysem.

Do čeho jste v minulých letech nejvíce investovali?
Zhruba tři roky investujeme v naší obci do postupné rekonstrukce místních komunikací. V loňském roce to byly například komunikace v Malém Boru a v Týnci. Opravit jsme museli ty komunikace, které již byly ve velmi špatném stavu. Přesto nás ještě drobné úpravy čekají.

Investovalo se také do částečné opravy kaple v Hliněném Újedu. Tam se vyměnila střešní krytina a nově byla opravena i fasáda. Další práce na interiéru teprve plánujeme.

Největší radost máme třeba z opravy hráze rybníka v Hliněném Újezdě. Tam obec zaplatila materiál a práce zdarma provedli místní občané dobrovolně ve svém volnu. V této obci žije čtyřicet pět občanů a spolu s chalupáři se starají o vzhled i dění v obci a těchto aktivit si vážíme.

Co vaši obec nejvíce tíží?
Je to stav obecních lesů. Naše obec hospodaří na 109 hektarech. Obrovské škody nám tu nadělal orkán Kyrill. Kalamitu se podařilo postupně odstranit a vytěžené dřevo zpracovat. V loňském roce jsme získali dotaci 378 000 ze Státního zemědělského a intervenčního fondu na zalesnění holin vzniklých větrnou kalamitou. Šlo o zalesnění zhruba 8 ha, z čehož dotace pokryla náklady z 60 %. V letošním roce plánujeme zalesnit 5 ha obecních lesů poškozených převážně kůrovcem. Abychom vše zvládli, nabíráme na práce v lese brigádníky, pomáhají nám dle potřeby i místní občané a spolky.

Dále jsme měli podanou žádost o dotaci na opravy lesních cest, které byly značně poškozeny těžkou těžební technikou, bez které by nebylo možné kalamitu vůbec zvládnout. Jde o zhruba o dva miliony korun.Bohužel jsme neuspěli v dotačním řízení a takovou sumu peněz z rozpočtu obce do oprav lesních cest investovat nemůžeme.

Máte v obci například staré nebezpečné stromy, které by ohrožovaly občany?
Samozřejmě že i my máme problémy se starými stromy které ohrožují občany. Jedná se především o přestárlé a druhově nepatřící stromy do intravilánu obce, které postupně upravujeme či úplně odstraňujeme. Další stromy jak už nevhodně vysazené, tak náletové hodláme též odstranit v rámci revitalizace místní část zvané Kuchyňka.

Jde o vyhlídkové místo s kaplí sv. Jana Nepomuckého z něhož byl v minulosti nádherný výhled do prácheňského kraje. Už máme připravený projekt na vykácení a novou výsadbu stromů. V současné době je celý projekt ve fázi schvalování a tak uvidíme, zda potřebných 480 tisíc korun dostaneme.

Plánujete nějakou velkou investici?
Pracuje se na projektové dokumentaci společně s Ředitelstvím silnic a dálnic na rekonstrukci průtahu obcí. Ředitelství provede nový průtah (povrchy komunikace), obec uhradí nové chodníky. Do té doby však musíme umístit pod komunikaci část splaškové kanalizace. Pochybujeme totiž, že až tu bude nový povrch, že by nám někdo dovolil do vozovky znovu kopat.

Zatím máme sice výjimku k vypouštění odpadních vod, ale to je jen dočasné řešení. Doposud není jasné, kdy bude možné žádat o dotace na budování čistíren odpadních vod, když do roku 2010 mají být vybudovány čističky v obcích nad 2000 obyvatel, což je v současné době nereálné, a naše obec s počtem obyvatel 560 je až jako další v pořadí.

Průtah obcí je už akutní. Při dnešním provozu, zvláště pak kamionové dopravy, je bezpečný pohyb našich občanů při této komunikaci nutností.