„Čtyřletá lvice berberská Blanka porodila 16. února a mládě uhynulo 24. února. Svůj první, neúspěšný porod měla lvice poprvé v dubnu 2008. Tehdy uhynuly dvě samičky čtvrtý den po porodu a pitva určila, že nebyly matkou krmeny, protože neměla mléko,“ uvedl mluvčí zoo Martin Vobruba.

Letošní lvíče bylo umístěno s matkou v porodní komůrce obehnané plentou, aby je nikdo nerušil. Proto také nebylo hned zcela jasné, kolik mláďat vlastně Blanka porodila. Mládě se ozývalo každý den, až do úterka, kdy bylo nalezeno mrtvé. Byl to sameček.

Pitva poukázala na slabé osvalení, žádné tukové zásoby, atrofii jater a prázdný žaludek. Mládě nemělo degenerativní změny ani zranění. „Až do úterý vše probíhalo dobře. Náhlý úhyn byl nečekaný a překvapivý. Je vyloučeno, že lvice jako poprvé vůbec neměla mléko, domníváme se ale, že ho neměla dostatek,“ uvedl mluvčí zoo. Dodal, že před příštím porodem se zoologové rozhodli přistoupit ke krajnímu kroku pro zdárný odchov, a to k aplikaci hormonu oxytocin, který by měl dostatek mléka u matky zaručit.

V plzeňské zoo byly odchovány asi dva až tři vrhy lvů z několika porodů v letech 1940 – 1944 a také dvakrát počátkem sedmdesátých let. První mláďata z léta roku 1971 byla pokřtěna jmény Luisa a Lotka, potom byli odchováni pouze dva lvíčci z ledna 1974, z nich Sultán odjel do liberecké zoo. Lvice Zuoina zaznamenala pouze porod tří mrtvých mláďat a po vleklých zdravotních komplikacích jí byl zachráněn život pouze za cenu sterilizace. Poté odjela do expoziční skupiny v zoo Montpeliére ve Francii.