Města a obce na Klatovsku začínají sčítat škody po dlouhé tuhé zimě. Zatím však nikdo netuší, kolik peněz bude na nejnutnější opravy potřeba.

Zvlněné chodníky, popraskané silnice, hluboké výtluky v nich, pourážené obrubníky. To je jen část škod, které se po roztátí sněhu objevily. „Uplynulá zima byla hodně náročná a finančně náročné budou i opravy všech následků,“ říká vedoucí hospodářského odboru Městského úřadu Klatovy František Kocfelda.
„Škody na starých chodnících a silnicích ve městě v současné době mapují pracovníci technických služeb, kteří mají za úkol pro město připravit zprávu včetně fotodokumentace a připravit jakýsi finanční odhad škod,“ pokračuje Kocfelda.

„Chodníky a silnice, které jsou ještě v záruce, budeme reklamovat v reklamačním řízení, ty nám opraví firmy, které je stavěly. S největší pravděpodobností se chodníky a nebo komunikace poškodily v zimě z důvodu špatně odvedené práce,“ vysvětluje místostarosta města Jiří Štancl. Ostatní komunikace a chodníky v Klatovech bude opravovat město z peněz, které má připraveny na údržbu komunikací.

Některé závady začali již nyní opravovat zaměstnanci technických služeb. „Zatím opravdu nedokážeme říci, zda na opravy škod po zimě budeme v Klatovech potřebovat dva, tři nebo pět milionů korun, nebo zda tyto částky budou vyšší. Nemáme to ještě spočítané,“ dodal zástupce vedoucího technických služeb města Klatovy Peter Pošefka.

Stav komunikace v Klatovské ulici, která připomíná doslova tankodrom, trápí obyvatelé i představitele města Plánice. Majitelem komunikace je správa a údržba silnic. „Dohodli jsme se na tom, že výtluky v komunikaci budou jen vyspraveny. Těžko se můžeme pouštět do rekonstrukce průtahu městem, když nevíme, zda uspějeme s žádostmi o peníze na kanalizaci, která je pod komunikací. Problémy s komunikacemi máme každoročně ale i ve všech spádových obcích. Řešíme to postupně, dle možností,“ informoval starosta Plánice Zdeněk Pavlíček.

Škody po zimě mají i v Horažďovicích. „Nemáme tady kus povrchu, o kterém by se dalo stoprocentně říci, že je bez problémů. Zima každopádně poškodila povrchy chodníků a komunikací v celém městě i ve spádových obcích. Doufáme, že se správa silnic postará o to, co patří do jejich správy, a my pak na to navážeme s opravami našich cest. Pokusíme se sehnat také nějaké prostředky. Zatím ale výši škod nemáme zmapovanou,“ dodal starosta Horažďovic Karel Zrůbek.