Dospělí mohou spokojenost či nespokojenost s vedením města vyjádřit při volbách. Děti takovou možnost nemají, ale přesto je jejich pohled na dění v jejich okolí zajímavý. Pochválily by radnici, nebo by ji naopak zkritizovaly? Co je trápí, nebo naopak těší? Aby to zjistil, rozhodl se Deník „oprášit“ projekt „vysvědčení našim radním“, v jehož rámci hodnotí žáci devátých tříd práci vedení města, a to v několika oblastech. Jako první hodnotili kluci a holky ze ZŠ Klatovy, Čapkova ul. a Masarykovy ZŠ Klatovy.
ZŠ Čapkova
Na „Čapkovce“ nevyplňovala každá třída vysvědčení společně, ale radní hodnotili jednotliví žáci a jejich známky byly zprůměrovány za třídu. 9. A i 9. B shodně nejlépe hodnotily kulturní vyžití, naopak nejhůře dopadla radnice v kolonce „pomoc škole“. Nikde ale průměr nepřesáhl trojku.
Na desítkách vysvědčení se tak objevila celá řada názorů. Školáci nejčastěji chválili kulturní akce, čistotu města, dostatek sportovních akcí i dobré podmínky pro třídění odpadu. Naopak je evidentně velmi pálí chybějící hřiště u školy, absence skateparku, špatné silnice a dlouho trvající práce při opravách, chybějící stromy a parky a také málo jezdící MHD. Kluci a dívky kritizovali celou řadu dalších věcí, namátkou lze jmenovat neuklizené psí výkaly či narkomany v parcích, dětem chybí veřejná WC, posilovna zdarma i Mc'Donald. V rubrice mimořádná pochvala vše převálcoval ohňostroj z 1. ledna.
Masarykova ZŠ
Žáci tří devátých tříd se s radními právě nemazlili a dali jim vysvědčení, o které by zřejmě většina z nich nestála.
Kultura – průměr 3 - dětem chybí akce pro mladé.
Sport – 3 – školáci postrádají skateparky, uvítali by zlepšení koupaliště, optimální by byl aquapark.
Životní prostředí – 2,3 – radnici se dostalo pochvaly za jeho zlepšení, děti pozitivně kvitují příspěvek akce Klatovy – čisté město, opravy parků i cyklostezku.
Dopravní spojení – 4 – velká nespokojenost, dětem se nelíbí, že spojů je málo a jezdí příliš brzy, takže musejí čekat. Dlužno ale dodat, že radnice nemá velkou možnost meziměstské spoje ovlivnit.
Pomoc radnice škole – 2 – děti s povděkem kvituji opravu školy i příspěvky radnice na školní akce, v 9. D si ale neodpustili připomínku, že „všem školám by měla být pomoc stejná“.
Celkové hodnocení – 2,8 – podle školáků se radnice stará o město dobře, ale měla by zlepšit jeho úklid.
Mimořádná pochvala – novoroční ohňostroj, oprava školy a opravené silnice.
Pohled starosty na vysvědčení
Jsem rád, že žáci obou škol značně pozitivně vnímají stav životního prostředí ve městě. Přispívají k němu jak nově opravené komunikace, tak pochopitelně i zcela odlišné způsoby lokálního vytápění, než na jaké jsme byli zvyklí v minulosti. I toto jejich hodnocení je snad zárukou, že se nevrátí doby, kdy zejména v inverzních dnech byly nižší části města zahaleny do temného oparu.
Spolu s nimi velmi výrazně vnímám absenci volně přístupného sportoviště typu skateparku či horolezecké stěny. Zastupitelé uvolňují značné částky na podporu sportovního i kulturního vyžití mládeže do 18 let. Tyto finance jsou cíleny na organizované vyžití a nebýt jich, celá řada především menších spolků a sdružení by svoji záslužnou činnost už dávno nevykonávala. Stále početnější skupina dětí však chce o svém volném času a jeho využití rozhodovat naprosto samostatně. Bohužel je to právě tento moment, kdy dochází ke značným názorovým generačním rozdílům. I proto již vybudovaný skatepark musel ukončit svoji činnost a my v tuto chvíli připravujeme vybudování náhrady za toto sportoviště v areálu BMX a bikeparku. Myslím si, že podobné je to i s jejich názorem na kulturní vyžití. Proto jedním z cílů připravovaných oslav výročí města je oslovit pestrou nabídkou kulturních akcí všechny věkové skupiny Klatovanů.
Velmi rozdílně hodnotí žáci obou škol dopravní obslužnost, která podléhá velké kritice „deváťáků“ z Masarykovy ZŠ. Vychází podle mého soudu z toho, že ve třídách je mnoho dojíždějících žáků z okolních obcí (Běšiny, Chlistov, Mochtín). Spoje přijíždějí do Klatov v časných ranních hodinách. Musím podotknout, že meziměstská doprava nepodléhá městu. Pochopitelně však tento poznatek využiji při jednání s přepravcem, kterým je ČSAD Plzeň.
Žáci obou škol navštěvují moderně opravené budovy včetně patřičného zázemí. O něco horší hodnocení pomoci škole v Čapkově ulici se pokusíme vylepšit „bojem“ o přidělení dotace na vybudování venkovního sportoviště.
Těší mě, že se mladá generace do hodnocení dění ve městě aktivně zapojila a kromě toho, co se jim nelíbí či co by se mělo zlepšit, vidí i věci pro ně pozitivní a umí je i pochválit.
Rudolf Salvetr, starosta města Klatov