Dohodli se na tom včera sociálnědemokratičtí hejtmani. Někteří radní Plzeňského kraje s tím nesouhlasí a budou hlasovat proti zrušení vracení. Poplatky v krajských nemocnicích ve Stodě, Klatovech, Rokycanech a Domažlicích by tak mohly být pacientům propláceny dál.

„Tento krok musí odsouhlasit Rada Plzeňského kraje (RPK) a já jsem zásadně pro zachování vracení regulačních poplatků,“ uvedl krajský náměstek pro regionální rozvoj Ivo Grüner (ČSSD), podle něhož je možné, že stejně budou hlasovat i další radní, všech devět členů RPK je totiž ze sociální demokracie, která měla zrušení regulačních poplatků ve volebním programu.

„Samozřejmě je možné, že změní názor, ale když jsme toto téma probírali, shodli jsme se. Myslím si, že sliby, které jsme dali voličům, by se měly plnit. Částka na poplatky navíc není tak vysoká, aby to kraj nějak ohrozilo,“ dodal náměstek.

Z Evropské komise, která v úterý označila vyplácení poplatků za diskriminující, protože nejsou vypláceny všem pacientům, Grüner obavu nemá: „Podle mě není nutné Evropskou unii poslouchat ve všem a za každou cenu.“

Plzeňský kraj proplácí poplatky od loňského února a z kasy mu kvůli tomu zatím odteklo téměř jedenáct milionů korun. O tom, zda si pacienti budou moci i nadále požádat o kompenzaci formou daru, by krajská rada mohla rozhodnout už na dnešním mimořádném jednání.