Fotovoltaická elektrárna má vyrůst mezi obcemi Rabí a Bojanovice. Vybudovat ji tam se chystá společnost Zenergo Energy s. r. o. „Naše společnost se vydala cestou udržitelného rozvoje a její nedílnou součástí je bezemisní výroba elektrické energie. Společnost se zabývá developmentem a výstavbou fotovoltaických elektráren. Náš projekt v obci Rabí je plánován jako fotovoltaická elektrárna o velikosti přibližně 2,4 MWp, přičemž využijeme pozemek o velikosti přibližně 2,5 ha,“ uvedl projektový ředitel Zenergo Energy Jan Vavřina a pokračoval popisem pozemku, na kterém elektrárna vyroste, kdy přípojné místo budoucí elektrárny se nachází na okraji pozemku. „Plocha, na které chceme záměr realizovat, patří do 5. třídy ochrany zemědělského půdního fondu, což zjednodušeně znamená, že jde o nejméně kvalitní půdu. Pozemek je velmi silně erozně ohrožený, je tedy ideální pro zatravnění a instalaci fotovoltaické elektrárny.“

I když s fotovoltaikou někteří obyvatelé nesouhlasí, tak ani vedení města s vybudováním nic dělat nemůže. „My elektrárnu tolerujeme, protože i kdybychom s tím nesouhlasili, tak legislativa státní i evropská je nastavená na to, že solární panely v krajině budou. Pokud oni splňují všechny podmínky a omezení, které jsou, tak s tím nic neuděláme, protože ničím relevantním bychom náš nesouhlas nepodložili. Na jednu stranu je lepší koukat na solární elektrárnu než tady mít třeba uhelnou. Pro obec z toho žádné omezení neplyne, ani pro majitele pozemků. Dokonce na 2,5 ha oploceného pozemku, kde bude elektrárna, by se měly chovat ovce místního zemědělce,“ řekl starosta Rabí Miroslav Kraucher.

K očkování se momentálně používá vakcína Comirnaty XBB 1.5.
Zájemců o očkování proti covidu přibývá, doporučena je rezervace

V Rabí se konala diskuze, které se zúčastnila necelá dvacítka místních. „Jednali jsme o tom, elektrárna obecně vzbuzuje různé pohledy. Ale naše děti v budoucnu zase čeká jiné rozhodování, vývoj se posouvá. Budeme si muset na vznik solarů zvykat, objevují se na střechách, budou i na zemědělských plochách a různě,“ poznamenal starosta, který se se společností snažil domluvit výhody. „Podařilo se nám dohodnout, že po dobu pěti let bychom měli dostávat 4 % z prodané elektřiny, což je zhruba 200 000 Kč ročně,“ vyčíslil.

Elektrárna bude mezi Rabím a Bojanovice, v lokalitě nazývané Cihelna, kde jsou dva domy. Vybudována bude při zadní cestě, zhruba 300 m za památkovou zónou, pokud pojedou lidé po silnici, tak ji dle starosty ani nezaregistrují.