„Tehdy byl majitelem Rabí a zdejšího hradu Půta Švihovský z Rýzmberka, který povýšení Rabí na město u krále vymohl. Roku 1513 naše město dostalo i svůj znak a od té doby se ve všech historických pramenech o Rabí vždy hovořilo jako o městu s celou řadou výsad. Mohly se zde konat trhy, byly tu i dva výroční trhy, na sv. Jana Nepomuckého a na sv. Martina. Mohlo se tu vařit pivo a podobně. O titul města jsme přišli někdy v padesátých letech dvacátého století,“ říká starosta Rabí Milan Leopold.

Obec Rabí požádala o navrácení titulu a ten jí byl 1. dubna letošního roku navrácen. Doklady o navrácení titulu převzal starosta Leopold v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR na konci května z rukou místopředsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové.

„O navrácení města se pokoušel už můj předchůdce pan Tauchen. Tehdy bylo ale udělení titulu podmiňováno počtem obyvatel, což už dnes neplatí. Rabí je tedy městem s 485 obyvateli, a to včetně spádových obcí Čepice a Bojanovice,“ dodal starosta.

O uplynulém víkendu se tedy v Rabí slavilo, a to nejen povýšení obce, ale i 125. výročí vzniku sboru dobrovolných hasičů.

„Obě slavnosti jsme spojili do jedné, pozvali jsme místní občany, rodáky i obyvatele spádových obcí,“ pokračuje Leopold.

Hasiči, dobrovolní i profesionální, se postarali v Rabí o bohatý program.

„Ukázku vyprošťování osob z auta nám předvedli profesionální hasiči z Horažďovic, slaňovali tu hasiči z Klatov, své umění ukázali rabští malí hasiči i děti z domažlické mateřské školy. Vystavili jsme naši historickou stříkačku z roku 1904 a staré stříkačky přivezli i hasiči z Budětic. Lidé si mohli prohlédnout také naše zásahová vozidla,“ popisuje velitel hasičského sboru Václav Hejpetr.

V Rabí se slavilo celý den, vše vyvrcholilo v kulturním domě společenským programem.

„Byla to hezká podívaná. Jsme tady na chalupě ve vedlejší obci a dozvěděli se o téhle akci, tak jsme se přijeli podívat. Rabí titul město přeji,“ říká spokojený návštěvník akce Dan Kocourek.