Své jméno tato žulová skála, ležící na samotném vrcholu hory Březník v nadmořské výšce 1006 m n.m., získala po benediktinském mnichovi sv. Vintíři. Tento nejstarší obyvatel Šumavy, kterého znají kroniky jménem, žil v letech 1040 – 1045 v tamní poustevně.

„Sobotní vycházka se ale nebude týkat jen samého vrcholu Březníku, ale zejména jeho okolí, které je neméně zajímavé a z přírodního hlediska pozoruhodné. Budeme procházet krásnými lesy okolo míst, která pravděpodobně navštívil i sám sv. Vintíř. Určitě účastníky překvapí, co se může na zdánlivě obyčejných místech nacházet. Po domluvě můžeme na závěr programu vystoupat i na samý vrchol Březníku – nemineme tak kapličku, která byla postavena na místě poustevny. V 50. letech však byla vyhozena do povětří a v roce 1992 hartmaničtí obyvatelé kapličku znovu vystavěli,“ sdělil koordinátor akce Jan Schafhauser.

Během středně náročné , 10 km dlouhé trasy budou moci účastníci vidět z Březnické vyhlídky Svatobor, Zámecký vrch, Sedlo a Hamižnou, ale také hrad Kašperk či města Sušici a Hartmanice.

„Akce, na kterou je nutné se předem objednat na telefonním čísle 731 530 355, se uskuteční v sobotu 5. listopadu a sraz všech účastníků je v 9.30 hodin před chatou Rovina,“ doplnila mluvčí parku Jana Zvettlerová.