„Sítě už jsou natažené a za chvilku se na ně půjdeme podívat,“ říká Vojtěch Hájek z Nepomuckého ornitologického spolku. Je sobota ráno a já jsem jedním ze dvacítky nadšenců, kteří jdeme s tímto ornitologem do terénu, abychom byli přítomni odchytu a následnému kroužkování ptactva.

Za pozorováním ptáků se v rámci Festivalu ptactva vydáváme nejen my ve Švihově, ale i lidé na dalších místech České republiky a také i v dalších zemích po celé Evropě. Během vycházek zaznamenávají všude ornitologové data o celkovém počtu pozorovaných druhů a jedinců ptáků, nejčastěji pozorovaných druzích, vzácných druzích apod. A přesně to máme v plánu my.

„Máme nataženy tří sítě. Snad se něco chytne,“ říká Hájek, zatímco obcházíme švihovský hrad. Jeho skepticismus je na místě, ve stejný den se na hradě koná veliká bitva, a jsou tedy v plném proudu přípravy. Slyšet je i motorová pila, a tak si říkám, že být ptákem, letím spíše jinam. Ale uvidíme, ještě před příchodem k sítím nasloucháme všichni výkladu, během něhož se dozvíme řadu zajímavých a užitečných věcí. Třeba že hrad Švihov je významným hnízdištěm rorýse obecného, nebo že když najdeme na zemi ptačí mládě a není viditelně zraněné, stačí ho vysadit co nejvýše na větvičku a rodiče si ho již najdou a nakrmí ho.

„Nejprve půjdeme k síti nastražené na ledňáčky. Protože u ní nikdo není, musí být síť výše nad řekou, aby se pták po chycení neutopil. Je proto možné, že ji ledňáčkové podletěli,“ říká Hájek. Síť je prázdná, a tak se vydáváme ke dvěma dalším. Cestou se ptám jednoho z účastníků, Ondřeje Dolanského, co ho na akci zlákalo. „Já už jsem tu byl jednou a líbilo se mi to. Chytili jsme několik ptáků, například hýla, a tak věřím, že úspěšní budeme i dnes,“ říká mi mladík, který využil toho, že přijel do Švihova k babičce. Má ale smůlu a my s ním – obě další sítě jsou prázdné. „Počkáme hodinu, kdy si něco zajímavého řekneme, a pak sítě obejdeme znovu,“ říká ornitolog, a tak se ho ptám, co vše máme šanci chytit.

„V této oblasti se dají chytit druhy, které jsou běžně vidět ve městech. Sýkorky, vrabčáci, nějací strnadi, můžeme chytit straku, sojku. Takže pokud bude přát štěstí, bude to zajímavé,“ věří Hájek. Mě čekají další reportáže, a tak se musím rozloučit. Jak ale pak zjišťuji telefonicky, litovat nemusím, hluk vydávaný středověkými bojovníky byl příliš velký. „Nechytili jsme nic. To se stalo vůbec poprvé,“ posteskl si ornitolog.