„Příjem psů se řídí určitými regulemi, nemohu přijímat psy od soukromých osob, většinou mi je přivážejí městští strážníci s již podepsaným protokolem od starosty příslušné obce, kde byl pes nalezen. Vstupní poplatek za psa je 120 korun, za každý další den 70 korun za psa do hmotnosti patnácti kilogramů a 100 korun za psy vyšší hmotnosti,“ sdělila Deníku Miloslava Šeflová, vedoucí psího útulku.

Aktuální stav

„Momentálně tu mám dvacet devět psů, k dispozici máme 25 kotců,“ dodala. Od velkých plemen, jako jsou němečtí ovčáci, chovaní ve venkovních kotcích, vzorně zateplených jako v bunkru, jsme prošli až k psím mazlíčkům, štěňátkům. „Pět štěňat bylo nedávno nalezeno u Tesca a já tímto děkuji všem všímavým lidem, kteří neváhají přivolat městskou policii,“ dodala Šeflová.

I o psy, chované venku, je vzorně postaráno. „Dostali jsme plyše, bohužel bílé,“ říká Šeflová. „Jinak vítám každou pomoc, pokud nám lidé mohou poskytnout staré koberce, povlečení, deky, vše se často mění a vyhazuje. Psům podestýlám kvůli zateplení i slámu.“ Na zimu jsou v útulku dobře připraveni, přilepšují psům vitaminy a zesílenou stravou. „Ani v zimě neopomíjíme vycházky, kromě volného pohybu psa, když mu čistím kotec, každého svěřence ještě dvakrát v týdnu individuálně venčím,“ dodala. „Speciální ošetření tlapek krémy u nás ani není moc třeba, protože v útulku nesolíme, sníh odhrabuji, a tak psy nic nedráždí,“ vysvětlila Šeflová.

Provozovatel

Útulek spadá pod město Klatovy a jeho provozovatelem jsou technické služby. „V loňském roce bylo z provozního příspěvku města vyčleněno na chod útulku 420 tisíc korun, v tom letošním počítáme s obdobnou částkou,“ sdělil Jaromír Urbánek z TS. „Loňský příjem psů byl 143 a výdej 142, což boří mýty, že by zde psi zůstávali trvale,“ řekla Šeflová. Po letošním Silvestru se zaběhli tři psi, ale všichni se v pořádku ještě týž den dostali ke svým majitelům. „Pokud se majitel o svého psa nepřihlásí do čtrnácti dnů, většinou to již neudělá,“ říká podle zkušenosti Šeflová.

Po nalezení

A jaké procedury musí nalezenci podstoupit? Po sepsání protokolu se pes odčerví, do 24 hodin vyfotí, dá se na web psího útulku, vyjde v Deníku. Zhruba po čtrnácti dnech se pejsek naočkuje, po dalších pěti dnech se načipuje a může být předán k adopci. Nový majitel zaplatí poplatek 360 korun a do půl roku hrozí, že psa bude muset vrátit původnímu majiteli, pokud by se přihlásil.

„Útulek byl založen v roce 2002, jsem zde od začátku, ale péči o psy jsem se věnovala již předtím v záchytné stanici u doktora Straškraby, který zde koná veterinární dozor,“ dodala vedoucí útulku Miloslava Šeflová.