Téměř každý týden je na Klatovsku nalezen pes, ke kterému se nehlásí majitel. Mnozí z takto odložených psů jsou přivázaní k zábradlím, ke stromům v lese nebo volně vypuštěni do krajiny. Někteří lidé si při opuštění psů počínají s neobyčejnou brutalitou.

„To, že se někdo chce zbavit psa, sice nechápu, ale už si na to zvykám. Ale to, že lidé přiváží psa za krk na elektrický kabel, tenké lanko nebo pomocí řetězu na krávy, je nechutné," konstatovala vedoucí Útulku pro zatoulané a opuštěné psy v Klatovech Miloslava Šeflová. „Mezi nejhorší zážitky patřil nález psa, kterému někdo přivázal přední tlapy ke košíku. Pes se nemohl hýbat a nemohl ani přijímat potravu," dodala Šeflová.

Lidé se zbavují psů všech plemen a nehledí ani na věk. „Poměrně časté jsou nálezy krabic se štěňaty, které lidé odloží před vchodem do útulku. Horší je, když lidé štěňata sváží do pytle a hodí do popelnice," sdělila Šeflová.

Člověk, který opustí zvíře, aby se ho zbavil, se dopouští přestupku. Šance na postih je však prakticky nulová. Pachatel by musel být, jak se říká, chycen za ruku. „Šetříme velmi málo případů týraní zvířat. Dá se říct, že jde o jednotlivé případy," informovala klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Stará se obec

O psa, který je nalezen bez majitele, se musí postarat obec. „Máme právě čerstvý případ, jde o nalezeného německého ovčáka. Je umístěn v útulku v Klatovech. Za umístěného psa musíme platit, u takto velkého plemene nás to stojí 80 korun za kalendářní den. Vlastní útulek nemáme, proto využíváme služeb v Klatovech," řekl Deníku tajemník radnice ve Švihově Zdeněk Urbánek.

Pro majitele, kteří se zbavují psů, nemá veřejnost pochopení. „Nevím, jestli se jim dá říkat lidé. I zvíře se chová líp než kdejaký takový člověk. V útulku se podlě mě mají opuštění psi jako u maminky," řekla Eva Baxová z Klatov. „Přivázat psa řetězem v lese? Udělala bych jeho majiteli to samé," zlobila se Hana Kutilová.