Základní kynologická organizace Klatovy, která pronajímá cvičiště Pod Borem soukromé Psí škole Klatovy, již neprodloužila škole nájemní smlouvu. Majitelka školy nyní hledá vhodné prostory, kam by své aktivity přesunula.

„V Klatovech pomáháme lidem vycvičit svoje psy od roku 2004. Specializujeme se hlavně na základy poslušnosti, protože o ty je největší zájem. Dále připravujeme na zkoušky, výstavy, bonitace a svody, vyučujeme základy agility a tance se psy. Zaměřili jsme se hlavně na lidi, kteří si pořídí pejska a chtějí ho naučit poslouchat. Lidé k nám mohou přijít s jakýmkoliv plemenem. Jsme tu hlavně pro amatéry, kteří potřebují pomoci s výchovou psa,“ řekla majitelka Psí školy Klatovy Marcela Pavelková.

Až do konce března má škola pronajatý prostor cvičiště v Klatovech v průmyslové zóně Pod Borem. Od dubna ovšem nikdo neví, kde budou ve svých aktivitách pokračovat.

„Prostor cvičiště Pod Borem si pronajímáme od Základní kynologické organizace v Klatovech, vždy na jeden rok. Tentokrát však kynologický klub neměl zájem nám nájemní smlouvu prodloužit. Tudíž tam budeme působit pouze do 31. března. Nyní sháníme nové prostory pro psí školu v Klatovech nebo v blízkém okolí, abychom ve výcviku mohli pokračovat. Máme sice možnost pronajmout si náhradní prostory, ale bylo by to deset kilometrů od Klatov. Dojíždět mimo Klatovy je náročnější pro všechny a těžko říct, jaký by byl pak o výcvik zájem,“ dodala Pavelková.

Ovšem podle předsedy základní kynologické organizace, která je majitelem cvičiště Pod Borem, Petra Jandy, přestala mít psí škola již o pronájem zájem. „Před lety jsme se ve smlouvě s psí školou dohodli, že hřiště škole pronajmeme kvůli výcviku agility, která se zde dosud nevycvičovala. Ovšem od výcviku agility postupně ustoupili a začali vyučovat klasickou poslušnost a i komunikace se školou se postupem času zhoršovala. Majitelka psí školy se rozhodla, že změní výcvikový prostor, a přestala nadále o prodloužení smlouvy s námi komunikovat. Prostory tedy mohou využívat jen do konce března,“ sdělil Janda.

Klatovská psí škola registruje velký zájem lidí o výcvik psů. „Pokud vím, další obdobná škola funguje třeba v Sušici. K nám dojíždějí lidé ze širokého okolí, občas například paní s pejskem až z Blatné. Často k nám chodí i děti se psy z nejbližšího okolí, protože pro ně je to hlavně zábava. Dosud mohly do školy přijít pěšky. Pokud bychom se přestěhovali mimo Klatovy, museli by je rodiče na výcvik vozit. Zájem o cvičení neustále roste. Někteří absolventi psí školy k nám dochází od roku 2004 až do dneška. I když mají svého pejska zvládnutého, přijdou si zacvičit jen tak pro zábavu a také proto, aby se jejich pes dostal mezi ostatní psí kamarády. Někteří naopak přijdou jen několikrát, naučí se základy poslušnosti tak, aby psa zvládli v běžných situacích. Byla by škoda, kdyby majitelé psů o tuto možnost přišli,“ doplnila majitelka školy.

Návštěvníkům psí školy se situace s nájmem a případné dojíždění na jiné místo nelíbí. „Je to určitě škoda, že tady psí škole končí nájem. Nachází se to v perfektní lokalitě, hned kousek za městem, je tu klid a je to tu prostorné a oplocené. Vyučují tady i skvělí instruktoři a jsem ráda, že se moje štěně dostane do kontaktu s ostatními psy,“ uvedla Petra Bečvářová z Chodské Lhoty.