Lyžaře zasypané lavinou hledali v sobotu psi na louce vedle Špičáku. Naštěstí to nebylo „naostro“, na Špičáku se konal závod v lavinovém vyhledávání – Český pohár lavinových prací ZLP3.

„Tento závod je nejvyšší zkouškou lavinového vyhledávání, kterou mohou plnit pouze nejzkušenější psi. Kromě hledání osob a předmětů pod sněhem je součástí závodu i zkouška poslušnosti. V té, kromě klasických poloh u nohy lehni, sedni, mají psi aportování, vyslání na cíl nebo plazení. Psovod musí také prokázat souhru se psem při pohybu na lyžích, kdy pes psovoda následuje tři sta metrů ve stopě, z které se nasmí vychýlit,“ popsala závod vedoucí pořádající Záchranné brigády kynologů Plzeňského kraje Monika Pospíšilová.

Závodu na Špičáku se zúčastnilo osm psovodů z celé České republiky. Jediným zástupcem Plzeňského kraje byl Zdeněk Kolář z Milavčí na Domažlicku s pětiletým kavkazským ovčákem Panem Rasputinem.

„Se psy pracuji už od deseti let. Můj první pes odmítal kousat do figuranta, do rukávu. Tehdy už jsem začal uvažovat o záchranařině, v té době jsem však ještě nic nesehnal. To se mi povedlo až deset let poté. Mezitím jsem už choval kavkazské ovčáky. Přestože mi všichni říkali, že toto plemeno je příliš velké a agresivní, jsem to zkusil a teď jsme na lavinovém poháru na vrcholné akci našeho svazu,“ popsal své začátky Kolář. „Záchranařině se věnuji už osm let, dává mi pocit, že kdyby bylo třeba, mohu udělat něco pro lidi,“ dodal.

Pro lavinové vyhledávání lze použít jakékoliv plemeno i křížence. Pes hlavně nesmí být agresivní a musí mít rád lidi. Používají se například zlatí retrívři, labradoři, knírači, boxeři nebo němečtí ovčáci. „Nelze říci, že by některé plemeno převažovalo,“ doplnila Pospíšilová.

V lavinovém poháru na Špičáku zvítězila Hana Klímová ze Záchranné brigády kynologů Jihočeského kraje se psem Bodie Fany Eciloten plemene belgický ovčák malinois.

Zkouška ZLP3

Zkouška lavinových prací 3. stupně je nejvyšší zkouškou lavinového vyhledávání. Závod se koná ve dvou svažitých terénech 100 x 200 kroků několikrát překřížených lyžaři. V těchto terénech je umístěna pod sněhem jedna pohřešovaná osoba, dva vzorky lidského pachu a jeden batoh v neurčeném poměru (2:2, 1:3, 0:4 atd.). Hledaná osoba je umístěna tak, aby úkryt nebyl zjistitelný zrakem, pod úrovní terénu v hloubce asi 100 cm. Hledaný předmět (batoh, krosna) musí být pod úrovní terénu, lehce zahrnut sněhem a obsahovat dostatek lidského pachu hledané osoby. Vzorky lidského pachu jsou umístěny v jednom případě 10 cm hluboko a ve druhém 50 cm pod sněhem. Časový limit pro jedno prohledání terénu je 30 minut. Přestávka mezi oběma zkouškami je pevně stanovena na 30 minut. (Zkušební řád Svazu záchranných brigád kynologů ČR)