Pes má mít položenou hlavu srovnanou s páteří, jazyk vytáhneme ven a necháme jej viset z boku tlamy. Pak zahájíme resuscitaci, třicet stlačení a dva vdechy. Rychlost je v podstatě stejná jako u lidí, tedy zhruba 100 stlačení za minutu. Tak popisuje lektorka Věra Lafatová první pomoc pro psa, který zkolaboval.

Lektorka společně s Českým červeným křížem v Plzni pořádá od dubna kurzy první pomoci pro psy. Lidé se tam dozvědí, jak se zachovat, když jejich mazlíček například pozře něco otráveného, když se přehřeje, má srdeční zástavu nebo krvácivé zranění. „V některých momentech hraje roli každá vteřina, proto je včasný zásah majitele psa velmi důležitý. Nechceme tedy z účastníků kurzů vychovat pseudoveterináře, kteří si budou své psy léčit sami. Smyslem je, aby lidé dokázali zasáhnout a poskytli zvířeti první pomoc,“ shrnula smysl kurzu Věra Lafatová, která 13 let pracuje jako veterinární asistentka.

Škola, kam Adam chodil, je zahalena ve smutku.
Pláč, květiny, pomoc psychologa. Školáci těžce nesou vraždu kamaráda

Důležité podle ní je psa vždy alespoň základně vyšetřit, tedy zkontrolovat mu tep, dýchání a barvu sliznic na pyscích, dásních a spojivkách. Pokud jsou bílé, pes má vážný zdravotní problém.

Ředitelka plzeňské pobočky Českého červeného kříže (ČČK) Lada Brožová řekla, že o kurzy je obrovský zájem. „Pilotní kurz byl zaplněný okamžitě a už dopředu jsme měli nahlášené další zájemce,“ poznamenala s tím, že lekce se rozhodli udělat kvůli vlastním zkušenostem a zájmu klientů. „Jednou jsem v trolejbusu resuscitovala pejska, byl to pro mě zážitek a když jsem o tom hovořila se známými, shodli se, že první pomoc u psů neznají,“ popsala. Druhý impuls dali nevidomí lidé, kteří ČČK navštěvovali kvůli kurzům první pomoci i s jejich asistenčními psy. „Dostali jsem se k tomu, že vlastně neví, jak by svému psovi pomohli a nám došlo, že bychom se tím měli zabývat,“ sdělila Brožová a dodala, že zhruba po měsíci se jim podařilo sehnat figurínu psa a s lekcemi se mohlo začít.

Kurz stojí 1200 korun a zájemci se na něj zaregistrují na webu ČČK, volné termíny jsou až na začátku května. Organizátoři žádají, aby si lidé nevodili své psy. Lektorka bude zákroky předvádět na své fence.