„Na terase restaurace v Červeném Poříčí si jedna z návštěvnic pádem způsobila zranění a asi i otřes mozku a silně krvácela z hlavy. Muž obědvající u vedlejšího stolu jí okamžitě poskytl pomoc a ošetřil zranění tak odborně, že si všichni mysleli, že jde o lékaře. Společně s personálem restaurace se o ženu postaral až do příjezdu její rodiny a pak se nenápadně vytratil,“ píše se v dopisu, který přišel na adresu naší redakce.


V záchranáři poznal autor dopisu starostu Bezděkova Josefa Červeného. „Znalosti o poskytování první pomoci si každoročně prověřujeme coby hasiči,“ říká bezděkovský starosta a dodává, že pomoc zraněné ženě bere jako naprostou samozřejmost. „Mám v tom praxi, protože v minulosti jsem se už k pár dopravním nehodám nachomýtl,“ dodal Červený.


Znalostmi o poskytování první pomoci se však může pochlubit jen málokdo z nás. „Řidiči z povolání jsou na tom velmi dobře, protože procházejí pravidelným proškolováním,“ potvrzuje Martin Lang z klatovské autoškoly. „U ostatních řidičů je ale situace katastrofální. Nikde totiž není uvedeno, že i tito lidé za volantem by se čas od času mohli proškolit, a tak se základy poskytování první pomoci přicházejí do styku v autoškole, když si dělají řidičský průkaz, a pak už nikdy,“ dodává Lang.


Jeho slovům dává za pravdu i ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže v Klatovech Eva Janečková. Ačkoliv se zde může kdokoliv z veřejnosti přihlásit do kurzů poskytování první pomoci a prověřit si své znalosti, zájem je téměř nulový. „V letošním roce jsme dělali jen jeden kurz. Ten je určen desetičlenným skupinkám a jen stěží jsme ji naplnili,“ říká Janečková. Neznalosti ze zdravovědy si často lidé nosí už ze školy. „Když se učila na školách branná výchova, bylo to něco jiného. V současné době se na mnohých školách zdravovědě věnuje minimum času,“ dodává Janečková.
Stejně jako profesionální řidiči si znalosti o poskytování první pomoci pravidelně prověřují i hasiči. „Každoročně se scházíme v klubovně, kde nás místní lékař Jiří Klouda školí,“ potvrdil Deníku velitel SDH v Plánici František Hrouda. Dodal, že všech 18 členů tamní zásahové jednotky zásady poskytování první pomoci ovládají, naštěstí je zatím nikde v praxi nemuseli uplatnit.


Nakolik jsou pro vás důležité znalosti o poskytování první pomoci? Napište nám do diskuze.