„Bez drapáků si tu neškrtnou“ hodnotili v sobotu odpoledne jezdci stroje svých konkurentů při prvním ročníku Dachl cupu 2009, který se konal v Újezdu u Plánice. Motoristická akce přilákala na Trávníčky v Újezdu 52 jezdců s jejich pekelnými stroji a několik stovek diváků, kterým nevadilo ani chladné počasí.

„Chtěli jsme prostě připravit další recesistickou akci, netušili jsme ale, že bude mezi lidmi o soutěžní klání takový zájem. Mnozí ze závodníků se na akci připravovali i několik týdnů, jiní své stroje museli nejdříve vyhrabat na půdách či ve stodolách. „Staré“ pionýry na ulicích dnes totiž potkáme jen výjimečně,“ říká organizátor klání Jaroslav Pexa.

Soutěžilo se ve třech kategoriích – Profi – závodní jezdci a upravené stroje, Open – stroje československé výroby starší 15 let a Veteráni, jezdci nad 30 let. „Trať byla upravená, namrzlá a závody tak měly ten pravý šmrnc,“ říká Pexa. „Je moc dobře, že se lidé umějí bavit a že dokážou pro legraci udělat cokoliv. Dachl cup je toho příkladem,“ myslí si další duše kulturního života v Újezdu u Plánice Vladimír Kábrt. Na vítězných příčkách v jednotlivých kategoriích se umístili Jaromír Michal, Jan Panský a Luboš Duchek ml.

„Jelo se skvěle, byl to ukrutnej mazec,“ hodnotil vítěz Jaromír Michal z Bolešin.