Vybavení školáků stále stojí tisíce korun.
Ceny školních potřeb a pomůcek se v porovnání s předchozím rokem téměř nezvedly, přesto patří vybavení dětí do školy k finančně náročným záležitostem. Vybavit školáka může přijít na pár set, ale i na několik tisíc korun. Záleží na tom, kolik toho rodiče svým dětem nakoupí.
Vysoké výdaje mohou čekat rodiče také v případě, že dají spíše na kvalitu. Nechtějí-li tedy zruinovat rodinný rozpočet, měli by raději počkat na začátek školního roku, kdy se plánují různé slevy.
Podle některých pedagogů rodiče dětem před začátkem školního roku kupují spoustu nadbytečných věcí, které pak žáci celý rok nepoužijí. Buďto podlehnou prosbám školáků, kteří touží mít batoh či penál s postavičkami z populárního seriálu, nebo stále ještě mají obavy, aby nebylo na začátku září vše vyprodáno. Utratí tak prý zbytečně peníze navíc.
Doby nedostatku školních potřeb jsou však dávno pryč. Obchodníci v Horažďovicích, Sušici, Nýrsku i v Klatovech se totiž dostatečně zásobují.
Různé hyper a supermarkety poskytují nepřebernou nabídku potřeb pro školáky, z níž je možné v relativně příznivých cenách vybírat. Mimořádnými akčními cenami dokážou stlačit výdaje zákazníků na minimum.
„Někdy však nejlevnější neznamená nejvýhodnější; aktovka za 200 korun jistě nepřinese nic dobrého. Kvalita byla pro mě při výběru školních potřeb důležitá. Když srovnám svůj nákup pro našeho prvňáčka, vyšly mi potřeby na zhruba tři tisíce korun bez potřeb na tělocvik,“ počítá maminka Stanislava Haj〜šmanová z Měčínska.
Školní aktovky se dají pořídit i za 450 korun, 1800 Kč, ale také za tři tisícovky. Jednopatrový penál pořídíte třeba už za 110 korun s vybavením. Ceny se liší kvalitou i podle místa nákupu. Na školní potřeby přešli i asijští prodejci, Vysoké slevy mají hyper a supermarkety. Někteří lidé se přesto vracejí k nákupům do kamenných obchodů, kde pořídí kvalitnější a tím pádem i dražší zboží.
„Za věci pro syna jsem dala skoro pět tisíc. Jen si vezměte, že musí mít v první třídě bačkory, botasky, obaly a desky na sešity, kufřík na výtvarnou výchovu, zástěru, cvičební oblek venkovní a do tělocvičny, dvoje přezůvky na tělocvik, zástěru, sáčky na obuv a další,“ vyjmenovává další maminka Eva Poppová. Seznam věcí potřebných do první třídy obdrželi budoucí prvňáčci už v červnu. „Nakupovali jsme postupně, abychom toho neměli moc najednou,“ říká Poppová.
„Věci jsme pořizovali hlavně v obchodních centrech, kde jsou ceny asi nejnižší. Nemůžeme si dovolit kupovat drahé věci, máme přece jen dva školáky. Je to pro mladé rodiny neúnosné,“ myslí si Marcela Jánská z Klatov.
„Ne všechno mají markety levnější. Člověk musí nejdříve okouknout situaci a pak nakupovat. Určitě se to vyplatí. Sešity i jiné potřeby seženete dneska výhodněji i v klasických papírnictvích. Konkurence je veliká,“ radí Poppová.
„Lidé letos nakupují už od začátku srpna. Jako každoročně jsme se předzásobili a to se nám vyplatilo. Lidé kupují vše, největší nával ale očekáváme v září. Každý učitel má na školní potřeby jiné požadavky, a tak studenti z vyšších ročníků přijdou nakupovat na začátku školního roku,“ říká majitelka obchodu s papírenským zbožím v Klatovech Dagmar Šolová.