Bobří či vlčí výpravy – to jsou novinky programu Průvodci divočinou, který i letos nabízí milovníkům přírody Národní park Šumava. Registrace bude spuštěna v pátek 15. května, zájemci se mohou těšit na celkem 125 výprav s průvodcem na 37 různých trasách pro 1273 turistů. Čtyři trasy jsou nové, včetně dvoudenní XL trasy, která vede po české části Šumavy.

V nabídce zůstávají mimo jiné oblíbené trasy po Kvildských a Modravských pláních, které se navíc rozšiřují o jednu novinkovou trasu do oblasti horního toku Roklanského potoka. Stejně tak je připraveno jedenáct různých tras v území Chráněné krajinné oblasti Šumava včetně novinkové výpravy za bobry. Pro Západočechy je bobří výprava ovšem poněkud z ruky. „Vede do málo známé oblasti CHKO v okolí malebné říčky Pestřice. Návštěvníky čeká návštěva domoviny bobrů s jejich typickými pobytovými stopami, jako jsou hráze, hrady, nakácené dřeviny nebo i dopravní cesty,“ informoval vedoucí koordinátor programů Průvodci divočinou Vladimír Dvořák. „Novinková výprava do Modravských plání zavede návštěvníky do oblasti horního toku Roklanského potoka. Do této unikátní, odlehlé a člověkem opuštěné oblasti tak letos zamíří, v rámci čtyř výprav, 32 zájemců,“ doplnil Dvořák.

Zámek v Nemilkově na Klatovsku opravují rodiny Kaplanova a Hagerova již čtvrtým rokem.
PODÍVEJTE SE: Život na zámku? Žádná pohodička, ale pořádná dřina

Třetí novinkou je vlčí výprava. Výchozím bodem bude návštěvnické centrum Srní a zájemci se seznámí nejen se životem této jedinečné šelmy, ale objeví i zajímavá místa v oblasti Srní a Modravy.

„Poslední novinkou je dvoudenní trasa vedoucí výhradně po české straně Šumavy s přespáním na Pancíři. Na trasu se vychází z parkoviště nedaleko Keplů na Prášilsku. Postupně se vystoupá až na Pancíř a okruhem zpět je návrat převážně po území národního parku. Jsem přesvědčený, že ten, kdo si objedná tuto novinkovou trasu, pozná úplně nová místa, která ukáží návštěvníkům doposud skrytá přírodní zákoutí Šumavy,“ zve na novou dvoudenní trasu koordinátor programu Průvodci divočinou Josef Štemberk.

Program NP Šumava Průvodci divočinou láká.Zdroj: Štěpán Rosenkranz

Další, již tradiční dvoudenní XL trasy, s přespáním na území Národního parku Bavorský les, jsou také připravené, ale do nabídky budou zařazeny až v případě, že bude možné cestovat za hranice mimo v současnosti vyhrazené hraniční přechody a bez nějakých dalších omezení.

Výpravy do divočiny jsou určené pro fyzicky zdatnější návštěvníky, jelikož jsou koncipovány nejméně jako půldenní a většinou vedou volným terénem, mimo turistické trasy. Průvodci vyrážejí za každého počasí a účast je na vlastní nebezpečí. Ceny jsou stejné jako v loňském roce, tedy od 450 do 1200 korun za dvoudenní XL trasy.

Registrační systém průvodců divočinou se spustí v pátek 15. května v 9 hodin na https://eshop.npsumava.cz. První letošní výprava za šumavskou divočinou se uskuteční v pátek 16. června, poslední pak v neděli 25. října.

Ilustrační foto.
Opustili nás