Uvedl to Vlastimil Volák, ředitel science centra Techmania. Právě tady by mohlo být kontroverzní dílo sochaře Davida Černého, pojaté jako skládačka zachycující členské státy Evropské unie, k vidění už od září.

„Záměr použít Entropu je postaven na její všeobecné známosti a předpokladu, že ji přijdou zhlédnout i návštěvníci, kteří by do Techmanie pravděpodobně jinak nepřišli,“ říká Volák. Od nového exponátu si tak slibuje rozšíření okruhu návštěvníků, kteří se seznámí s popularizací vědy a techniky, což je hlavní činností muzea.

Regionální technické muzeum, které je provozovatelem Techmanie, plastiku koupí za 10,2 milionu korun. Splatnost částky je rozložena do několika let. „Investici plánujeme pokrýt z ekonomické činnosti Techmanie a také od dárců z privátního sektoru,“ sděluje ředitel.

Dílo se má stát součástí Techmanie také proto, že se zde nachází informační středisko o Evropské unii. „Vedle přednášek a seminářů o Evropské unii se tak plastika stane dalším podnětem k diskuzi o mnohdy kontroverzních evropských záležitostech,“ vysvětluje Volák. Entropa bude součástí interaktivního exponátu o Evropské unii.

Koupi nového exponátu plně podporuje náměstkyně plzeňského primátora Marcela Krejsová. „Jsem ráda, že RTM tento krok učinilo, a myslím, že Techmania je jediné místo v ČR, kde má Entropa být už napořád,“ konstatuje Krejsová. Podle ní jde o interaktivní technickou expozici, která bude zvyšovat návštěvnost Techmanie a zároveň připomínat myšlenku Evropské unie.

„Město usiluje o titul Evropské hlavní město kultury v roce 2015, což je soutěž s pětadvacetiletou tradicí a nejúspěšnější projekt EU. Spojení inovativních technologií s kreativitou je žádoucí a zřejmě a naprosto v souladu s programovými směry kandidatury města,“ doplňuje Krejsová.

Vytvořením plastiky pověřila Černého vláda. Dílo vyzdobilo v době českého předsednictví v Radě EU budovy Justus Lipsius v Bruselu. Podle původně zveřejněného záměru mělo dílo vytvořit 27 umělců a uměleckých skupin ze všech států EU. Pak ale vyšlo najevo, že skutečnými autory jsou pouze Černý a jeho asistenti. Ještě před slavnostním odhalením musely být na díle provedeny změny. Po jeho oficiálním představení se pak stejně ohradily některé země. Protestovali především představitelé Bulharska, které bylo zobrazeno jako řada tureckých záchodů. Zlobili se i na Slovensku, které představoval uherský salám.