„Jde o celostátní Den proti úložišti, ke kterému jsme se připojili i my z lokality Březový potok, kam spadá celkem šest obcí a podporují nás i další obce a města. Tento protest se koná již počtvrté. Bojujeme proti tomu, že stát má záměr vybudovat v naší lokalitě hlubinné úložiště jaderného odpadu, ale postup státu vůči nám je velice silový a neuvědomují si, že by s námi měli hrát rovnocennou úlohu v rozhodování,“ uvedl Jan Vavřička, který je starostou v Pačejově, který spadá stejně jako Chanovice, Velký Bor, Maňovice, Kvášňovice a Olšany do lokality Březový potok.

Všechny zmiňované obce bojují nejen tento den, ale pořádají také další dva pochody. Kromě toho se setkávají s obyvateli, kde je seznamují se současnou situací. „Správu úložišť radioaktivních odpadů provádí výběr lokality, ale s obcemi v podstatě nejedná nebo minimálně. My bychom byli nejradši, kdyby vznikl speciální zákon, který postavení obcí bude v tomto procesu specifikovat, protože se jedná o stavbu obrovského rozsahu, která zatím nikde na světě nebyla postavena a jde o uložení radioaktivní odpadu na sto tisíc let, jak je řečeno v atomovém zákoně,“ sdělil Vavřička.

Jako první se na protestní trasu vydali motorkáři mezi nimiž byl i Ivan Koritschan, který má v Olšanech chalupu. „Já jsem trochu ambivalentní, protože kdysi dávno jsem začal studovat jadernou fyziku. Naštěstí jsem velice brzo poznal, že to nedokážu skloubit společně se sportem a skončil jsem. Chápu lidi, že bojují proti úložišti, protože i já jsem proti tomu, aby se zde vybudovalo,“ řekl Koritschan.

Ve všech pořadatelských obcích byly připraveny petiční listiny se společným prohlášením. Tyto listiny podepsalo 1 325 lidí.
Na závěr byl připraven i kulturní program.

Zpěvačka a moderátorka Heidi Janků.
Na zámek v Lužanech se sjedou nevěsty i Heidi Janků