VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proti komunismu bojoval i převáděním lidí

Klatovy - Seriál 20 sametových let - Františka Wiendla (86) z Klatov vyznamenal za jeho činnost i prezident republiky

17.10.2009 2
SDÍLEJ:

Klatovan František Wiendl přebírá na Pražském hradě z rukou prezidenta Václava Klause Řád TGM III. stupně.Foto: DENÍK

„Listopad 1989 nám přinesl úžasnou svobodu. Ale je pravda, že když lidé jásali, jaké vše bude krásné, tak jsem jim říkal: Nebuďte blázni, to se nedá srovnat ani za jednu dvě generace. Teď už si říkám že na napravení morálky budou potřeba generace čtyři. Chápu, že pro lidi, kteří přišli o práci, je to hodně špatné, ale pořád jsou tu možnosti, například sociální dávky,“ tak vidí změny po tzv. sametové revoluci František Wiendl z Klatov. Muž, který bojoval proti nacismu i komunismu, strávil více než deset let ve vězení a vloni byl vyznamenán prezidentem republiky Řádem T. G. Masaryka III. třídy.

Boj proti nacismu

František Wiendl se narodil 31. prosince 1923 v Klatovech. Vystudoval stavební průmyslovku v Plzni a po vojně nastoupil u stavební firmy Virth a Mašková.

Za druhé světové války se jeho rodina zapojila do boje proti okupantům. „Otec byl ve skupině Úvod, kterou se ale podařilo Němcům rozbít. Pozatýkali spoustu lidí v celém protektorátu. Otec měl tehdy štěstí, že zatčení unikl, a tak později založil v Klatovech skupinu Lidice. Ta byla spolu s dalšími skupinami počátkem roku 1945 sloučena pod skupinu Niva, jejímž členem jsem byl také. Měl jsem za úkol sehnat mládež. Právě zde jsem se setkal s lidmi, s nimiž jsem po válce spolupracoval,“ vzpomíná Wiendl. Pro něj i mnohé jeho kamarády byly šokem volby v roce 1946, v nichž získali komunisté výrazné procento hlasů. Zapojil se proto do protikomunistického odboje, protože byl doma vychováván k odporu k tomuto zřízení.

Převáděli lidi

„Po roce 1945 byl otec zvolen předsedou Svazu národní revoluce, po únoru 1948 byl ale zbaven funkce předsedy a nás, co jsme s nástupem komunismu nesouhlasili, vyházeli. V březnu 1948, poté co byl Masaryk vyhozen z okna, a já jsem přesvědčen o tom, že to byla vražda, jsme se sešli s kolegy ze druhého odboje a založili jsme skupinu. Psali jsme nápisy „smrt komunismu“, rozšiřovali letáky a podobně. Když byl v září 1948 pohřeb prezidenta Beneše, zatkli otce i maminku. Mě poté zavřeli na tři neděle, ale pak mě museli pustit, protože já v té době byl v Medlánkách na kurzu. A v době, kdy byli rodiče ve vězení, jsme začali převádět lidi přes hranice. Pomohl jsem asi třem desítkám lidí, procházeli jsme mezi Červeným Dřevem a místem, které se dnes jmenuje Liščí. Převedli jsme i generála Podlezla, který nesouhlasil s komunismem, byl zavřený a podařilo se mu utéci komandu,“ vzpomíná vitální senior.

Kruté výslechy

V listopadu 1949 byl spolu s dalšími zatčen. Dostal 18 let, jeho otec 25 let. Maminka po sedmi měsících byla bez soudu propuštěna na svobodu. Wiendl starší se vrátil z Leopoldova ke konci roku 1959, jeho syn v roce následujícím. „Byl jsem v Jáchymově, na Pankráci i jinde a byla to opravdu krušné. Nejtěžší byly výslechy, to jsem byl třeba měsíc v temnici. Zavřený ve sklepě se zavřenými okenicemi, to bylo kruté,“ vzpomíná. Po návratu na svobodu měl štěstí, že narazil na dobré lidi, kteří se nebáli a dali mu práci u tehdejšího Stavebního podniku Klatovy. „Kamarádi sice byli v komunistické straně, ale pomohli mi. Mohl jsem tak dělat v projekci, a to až do důchodu. V roce 1968 jsme založili K 231, ale tato skupina měla jen krátké trvání. Já z toho oproti některým jiným vyšel náhodou se zdravou kůží, nepřišel jsem ani o práci a ani o funkci, protože tu jsem žádnou neměl,“ směje se.

Dostal Řád TGM

Pád komunistického režimu prý čekal dříve než za 40 let, ale radost mu udělal i tak. „Přineslo mi to především úžasnou svobodu. Konečně jsem nemusel mít strach, že nějaká uliční důvěrnice mě bude hlídat a podobně. To bylo zvykem, věděl jsem, že jsem byl celé roky sledován,“ říká František Wiendl a dodává: „Po roce 1989 jsme byli já, otec i další naši komplicové rehabilitováni a založili jsme v Klatovech Konfederaci politických vězňů. Já jsem dnes už jejím třetím předsedou.“

Vloni byl František Wiendl jmenován čestným občanem města, ještě předtím byl na návrh TJ Sokol Klatovy společně se župou Šumavskou vyznamenán prezidentem republiky Václavem Klausem Řádem TGM III. stupně. „Bylo to příjemné,“ říká skromně.

Bojoval by znovu

Přestože svobodu po roce 1989 vítá, je si vědom, že zdaleka ne všem se žije dobře. „Byli jsme nadšeni, že to konečně prasklo, zúčastňovali jsme se mítinků. A ta svoboda je úžasná. Chápu, že dnešní hospodářská krize je pro lidi velmi nepříjemná, ale pořád je lepší v kapitalismu než v socialismu. Záleží na tom, jak se člověk snaží,“ je přesvědčen Wiendl.

Šel by znovu do odboje, kdyby se dostali k moci komunisté? „Já už asi ne, protože jsme rád, že udýchám kopeček. Ale snažil bych se proti tomu něco dělat, to určitě. Já prostě nemohu pochopit, jak po tom všem někdo může komunisty volit.“

Autor: Milan Kilián

17.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 30 000 Kč

Řidiči cisternových vozů ŘIDIČI CISTERNY. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘIDIČI CISTERNY - rozvoz mléka, ŘP C+E a průkaz profesní způsobilosti s platným pravidelným školením, karta do tachografu, Pracoviště: Klatovy, Kontakt: Šárka Pečinková 602 503 250, prace@zdar.cz. Pracoviště: Zdar, a.s. - klatovy, Za Tratí, č.p. 640, 339 01 Klatovy 1. Informace: Šárka Pečinková, +420 602 503 250.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 21 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ/KA NÁKLADNÍHO VOZIDLA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: RUMPOLD-P s.r.o., provoz Sušice, Nová č.p. 240, Sušice II, Požadavky: základní náplní práce je řízení nákladního vozidla a práce s hydraulickým jeřábem při svozu odpadů., Podmínkou je ŘP C, profesní průkaz, karta řidiče, předepsané psychologické vyšetření řidiče , Výhodou je ŘP E., Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, Kontaktní osoba: p.Němeček tel.724028209, , e-mail: nemecek@rumpold.cz, Způsob prvního kontaktu: telefonicky: 724028209 PO-PÁ 8:00 - 17:00 , PO SKONČENÍ DOBY URČITÉ MOŽNOST PRODLOUŽENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU.. Pracoviště: Rumpold-p s.r.o., provoz sušice, Nová, č.p. 240, 342 01 Sušice 1. Informace: Němeček, +420 376 520 519.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/CE. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: RUMPOLD-P s.r.o., provoz Sušice, Nová č.p. 240, Požadavky: základní náplní práce je vedení evidence odpadů a fakturace., Podmínkou je práce na PC (word, excel), výhodou je znalost programů Inisoft - EVI, SKLAD), ŘP B, Výhodou je zkušenost s vedením evidence odpadů a fakturací , Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, stravenky, roční prémie, Kontaktní osoba: Luboš Pokoný tel.602434047, , e-mail: pokorny@rumpold.cz, Způsob prvního kontaktu: telefonicky PO-PÁ 8:00 -18:00. Pracoviště: Rumpold-p s.r.o., provoz sušice, Nová, č.p. 240, 342 01 Sušice 1. Informace: Luboš Pokorný, +420 602 434 047.

Management - Management Manažer 20 450 Kč

Řídící pracovníci v oblasti životního prostředí Finanční manažer pro projekt "LIFE for Mires". Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní místo:Finanční manager pro projekt "LIFE for Mires", Místo na dobu určitou, po dobu trvání projektu cca 7 let (2018 - 2024), Požadované vzdělání: Min. vzdělání SŠ nebo vysokoškolské (vzdělání ekonomického směru výhodou), Oddělení: 23 - Odbor ochrany přírody, Oddělení krajinné ekologie, Místo výkonu: Vimperk/Kašperské Hory - dle dohody, Další požadavky na minimální znalosti a dovednosti: , - Výborná znalost anglického jazyka, - Znalost a praktické zkušenosti v oboru účetnictví, minimálně 5 let praxe v oboru účetnictví nebo 3 roky praxe s vedením účetnictví zahraničního projektu, - Dobrá znalost práce na PC (MS Word, Excell, PowerPoint), - Řidičský průkaz skupiny B, - Zkušenosti se zadáváním veřejných zakázek, - Zkušenosti s činností v rámci dotačních projektů EU - výhodou, - Zkušenosti s projektovým řízením - výhodou, - Zkušenosti s všeobecnou administrativou - výhodou, - Německý jazyk - výhodou, - Dobré komunikační a organizační schopnosti (práce v kolektivu), - Pečlivost, samostatnost, odolnost vůči stresu, logické myšlení, - Trestní bezúhonnost, Náplň práce: , - Finanční řízení projektu, zajištění a kontrola finančních toků v průběhu projektu včetně finančních toků u partnerů projektu, kontrola správného zaúčtování položek, správa rozpočtu a rozdělení financí mezi partnery projektu, zajištění finančních dokumentů, zpracování finančních zpráv dle nastavených pravidel, kontrola dodržování národní legislativy, pravidel LIFE a interních pravidel Správy v oblasti financí. Spolupráce se zpracovateli auditů. Zapracování změn v rozpočtu. Plánování, realizace a kontrola veřejných zakázek., Tarifní třída: 11., Plat: 20.450,- Kč až 30.750,- Kč (dle délky let započitatelné praxe) + osobní ohodnocení , Požadovaný nástup: 1. 7. 2018 , Uzávěrka přihlášek dne: 26. 3. 2018, Výběrové řízení dne: 5. 4. 2018, Do tohoto výběrového řízení se může přihlásit kterýkoliv zájemce, který splňuje výše uvedené předpoklady. Informace o výběrovém řízení podá uchazečům RNDr. Iva Bufková, Ph.D. iva.bufkova@npsumava.cz, tel. č.: +420 731 530 251, Zájemci se mohou přihlásit na adresu blanka.mullerova@npsumava.cz - kancelář ředitele.. Pracoviště: Chkoš kašperské hory, Sušická, č.p. 399, 341 92 Kašperské Hory. Informace: Iva Bufková, +420 731 530 251.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Tuberkulóza v kraji. Většinu nemocných tvořili cizinci

Žena zaútočila na Americké v Plzni kyselinou, zasahoval i vrtulník
AKTUALIZOVÁNO
7

Žena zaútočila kyselinou, zasahoval i vrtulník

FOTO: Koukáme na svět

Klatovsko - Hodně štěstí, zdraví a spokojenosti přeje Deník. 

Jelen Standa čeká na převoz do prezidentské obory

Šumava – Jelen Standa, který začátkem února napadl turistu v návštěvnickém centru Národního parku Šumava na Kvildě, je stále na Šumavě.

Plzeňan boural na Šumavě, zranil sebe i spolujezdkyni

Hojsova Stráž – Záchranáři zasahovali ve čtvrtek odpoledne na Šumavě u nehody se zraněním.

Nenechavce zlákal trezor v sušickém supermarketu

Sušice – Policie pátrá po zloději, který se ve středu vloupal do jednoho ze sušických supermarketů. Nezajímalo ho zboží, šel jen po penězích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT