Po celý měsíc převládalo jihozápadní a západní oceánické proudění, které přineslo do západních Čech vlhký a současně teplý vzduch.


Srážkově a teplotně byl tak prosinec na Klatovsku většinou značně až extrémně nadnormální. Na stanici v Klatovech napršelo celkem 38,5 mm srážek, což je v mezích normálu. Srážky byly však značně proměnlivé a větší úhrny se vyskytly jen na Šumavě: Hojsova Stráž 115 mm (120 % normálu), Špičák 285 mm (230 % normálu),“ informuje Jiří Hostýnek z oddělení meteorologie a klimatologie ČHMÚ pobočka Plzeň.

Průměrná měsíční teplota vystoupila v prosinci v Klatovech na 3,2° C, a to znamená odchylku +3,6 °C od dlouhodobého průměru. Nejteplejším dnem byl 14. prosinec s maximální teplotou v Klatovech 12,3 °C. Nejchladnějším byl naopak 20. prosinec. Minimální teplota -6,5 °C byla naměřena na Hojsově Stráži. „Sníh napadl jen ve vyšších a horských polohách. I když v Klatovech se vůbec souvislá sněhová pokrývka po celý den nevytvořila, na Špičáku těsně před Vánocemi bylo naměřeno až 57 cm přírodního sněhu,“ pokračuje Hostýnek.

Západní oceánické proudění se vyznačuje významným zesílením větru při přechodu jednotlivých front.

„Na Klatovsku byla zaznamenána dokonce vichřice, a to 5. prosince v časných ranních hodinách, kdy maximální rychlost dosáhla až 23,1 m/s (83 km/hod). Podle současných prognostických modelů bude silné oceánické proudění provázeno bouřlivým větrem, který na Šumavě dosáhne rychlosti vichřice, pokračovat i v příštích 7 dnech. Současně se vyskytnou i vydatné srážky, od vyšších poloh sněhové. Na Šumavě v polohách nad 900 m bude významně narůstat výška sněhové pokrývky, takže příští týden budou již v horských střediscích téměř ideální podmínky pro sjezdové i běžecké lyžování,“ doplnil Hostýnek.