Projít na Domažlické Předměstí a do Podhůrčí po hlavní Domažlické ulici je nyní v době její rekonstrukce v souvislosti s budováním příjezdových komunikací a kruhového objezdu jako součásti nového nákupního střediska doslova nemožné. Maminky s kočárky, děti a staří lidé brouzdají mezi dělníky a auty.


„Je štěstí, že se tam dosud nikomu nic nestalo,“ říkají tamní občané.


„Teď musíme složitě přeskakovat obrubníky, výkopy, brodit se v písku a vyhýbat se překážkám. Kdybychom se chtěli dostat bezpečně pěšky z Domažlického Předměstí na náměstí nebo na poštu, musíme jít několikakilometrovou oklikou kolem pekáren, zkratkou přes koleje a nebo na druhé straně Voříškovou ulicí. V každém případě to je daleko,“ zlobí se.


Doslova zděšeni jsou ale návštěvníci Klatov, kteří město neznají a neví, že staveniště mohou složitě obejít.


„Bydlíme přímo na Domažlické ulici. Když se potřebujeme dostat k Lidlu a nebo k Penny, musím se vydat mezi auty a dělníky. Tudy to mám zhruba sto metrů. Kdybych šel kolem, jsou to minimálně podle mého odhadu tak dva kilometry,“ říká pan Zdeněk. Ten se zlobí, že město nezajistilo náhradní přechodová místa. Kdo nemá auto, je bez šance.


„Vypadá to tady jako na tankodromu. Je moc hezké, že tu visí cedule Vstup na staveniště zakázán, ale co nám jiného zbývá. Za chvíli začne škola a budou tudy chodit děti. Říkejte jim, že mají jít Voříškovou ulicí. Půjdou jednou dvakrát a pak si stejně budou chodit kudy chtějí,“ bojí se Martina Kučerová z Klatov.


Na stavebním odboru klatovské radnice se nikdo ke stavbě vyjádřit nechtěl a zástupce společnosti InterCora (která stavbu realizuje) Ivan Hlaváček byl během včerejšího dne na jednání.


„Zatím jsme od občanů neobdrželi na městský úřad žádnou stížnost, připomínku ani podnět. Stavba kruhového objezdu má být podle našich informací dokončena do 15. října,“ informoval vedoucí hospodářského odboru města Klatovy František Kocfelda.


„Vadí nám, že na nás, občany, nikdo nemyslí. Projet tudy s kočárky je doslova horor. Vždyť je to tady dost frekventované místo, kudy chodí denně několik stovek lidí,“ zlobí se maminky Věra Hrachová a Lenka Marková z Klatov.


Lidé bloudí, přeskakují výkopy, podlézají zátarasy, přebíhají frekventovaný tah na Domažlice, kudy jezdí nákladní i osobní doprava.
„Dneska tu udělali pruh pro chodce. Ten tu v úterý večer ještě nebyl, šla jsem tudy. Přesto je to tady hodně nebezpečné a vždycky mám strach, když tudy musím projít,“ popisuje své pocity Lenka Marková. Lidé nemohou využít ani přechodu pro chodce. Ten je vzdálený od kritického místa v obou směrech zhruba tři sta metrů. Stejně jim to cestu neulehčí. Musí přes staveniště.