Naučná stezka, jejíž součástí je zastávka u této chaty, začíná na parkovišti u hradu, vede přes centrum Velhartic do údolí říčky Ostružné, kde se vám otevře pohled na hrad a končí u chaty známého českého herce Jana Wericha, který svou chatu nechal navrhnout podle chaloupky Karafiátových Broučků. Chata se nachází mezi ramenem říčky Ostružná a širokou mlýnskou strouhou, na prostorné louce.

Stavbu navrhl architekt František Zelenka, který v Osvobozeném divadle pracoval. Od hradu si projdete památkovou zónu, přírodní rezervaci Borek, zastavíte se pod hradem, poté dojdete k Werichově chatě a odtud k obecnímu úřadu a poště, kde trasa končí. Na trase se zastavíte také u kostela sv. Maří Magdalény, který stojí uprostřed hřbitova na mírném návrší jihozápadně od Velhartic.

Vede k němu alej a na první pohled při pohledu přes hřbitovní zeď místo vůbec nepůsobí strašidelným dojmem. Milovníci záhad ale mají kromě Svatební košile další trumf: ve štítu kostela se prý objevují podivné temné skvrny, které prý připomínají dívčí tvář. Podle jedné z místních pověstí je to tvář dívky, která zemřela při dopravní nehodě na nedaleké silnici, podle jiné tvář hrdinky z básně Svatební košile. Celá cesta je dlouhá 6 kilometrů, není náročná a ujdete ji asi za dvě hodiny.

(zdroj: Velhartice, Kudy z nudy)