Dopadl z výšky několika metrů přímo na záda a poranil si páteř.

Nehoda se stala krátce po poledni ve skalách v oblasti Povydří nedaleko Turnerovy chaty. Manželka zraněného muže vše ohlásila dispečinku rychlé zdravotnické služby a ten poté kontaktoval záchranáře Horské služby Šumava.

„Ihned jsem vyrazil na místo nehody, kde jsem našel muže při vědomí. Stěžoval si ovšem na prudké bolesti zad a údajně se nemohl pohnout. Spadl sice jen asi ze tří metrů, ale mohlo jít o vážné poranění páteře,“ popsal akci zasahující člen HS Šumava Ondřej Zeman. Dodal, že poté muže ošetřil a počkal na lékaře. Ten pak možnost poranění páteře potvrdil.

Záchranář HS spolu s ním a přítomnými pracovníky Informační a strážní služby NP Šumava proto muže uložili do tzv. vakuové matrace a přenesli k sanitnímu vozu. Sanitkou zraněného turistu odvezli na Rokytu, kde už čekal vrtulník letecké záchranné služby z Plzně. „Muž byl s podezřením na poranění páteře a se zlomeninou dolní končetiny letecky transportován na akutní příjem Fakultní nemocnice v Plzni,“ uvedla krajská mluvčí zdravotnické záchranné služby Lenka Ptáčková, která ocenila výbornou spolupráci mezi záchranáři, Horskou službou a národním parkem.

„Apeluji na návštěvníky Šumavy, aby nehazardovali a nepřeceňovali své síly. Vydávat se do lezeckých terénů bez zkušeností, bez jistící techniky a asistence dalších lezců, je velice nebezpečné. Kdyby toho tento turista dbal, nemuselo k nehodě vůbec dojít,“ varoval náčelník HS Šumava Michal Janďura.