Velmi složité období prožívá Marta Jungová z Nýrska. Té se minulý týden oběsil životní partner Vlastimil Klička poté, co byly rodině odebrány dvě malé holčičky, neboť se objevilo podezření, že je otec zneužívá.

Pozitivem pro ni je, že by se jí brzy měly vrátit dcerky domů, pomáhá jí i pomoc a podpora z různých míst. Vyrovnat se ale bude muset například s tím, že policejní vyšetřování bude pokračovat i po smrti partnera.

Jak již Deník jako první informoval, Jungová žila spolu s Kličkou ve šťastném svazku a společně vychovávali holčičky ve věku tři a pět let. Pak se ale objevilo podezření, že otec dceru pohlavně zneužívá. Případ začala vyšetřovat policie a rázně jednala i „sociálka". Rodině odebrala děti, které byly umístěny k tetě. Otec, který k nim měl silnou citovou vazbu, se s nimi nesměl stýkat. Klička, ač měl podporu přítelkyně, rodiny i známých, nakonec situaci neunesl a minulý pátek se oběsil. „S Vlastou jsme chodili na směny tak, aby se vždy jeden z nás o holčičky staral. Teď si vůbec neumím představit, jak to bude dál," svěřila se nešťastná žena Deníku. Přiznala i to, že se nyní bojí finančních potíží.

Jako jedni z prvních mladé mamince na pomoc přispěchali nýrští zastupitelé. „Odsouhlasili jsme příspěvek pro paní Jungovou ve výši 30 tisíc korun. Tyto finance může použít, jak bude potřebovat," řekla Deníku nýrská místostarostka Soňa Hladíková, podle níž je takovýto postup radnice v podobných případech obvyklý. Mladé vdově vyjádřily podporu tisíce lidí a někteří chtějí pomoci i konkrétně, například čtenářka Deníku jí hodlá darovat oblečení pro dcerky. Ty zatím ale Jungová doma nemá. „V pondělí mi na sociálce řekli, že by mi je měli vrátit do týdne," svěřila se mladá maminka.

Vyrovnat se bude muset s tím, že ač je její partner mrtvý, vyšetřování neskončilo. „Protože se nedá vyloučit, že podezření mělo reálný základ, vyšetřování pokračuje," řekl Deníku šéf klatovských kriminalistů a vyšetřovatelů Antonín Šmíd.

Zároveň potvrdil, že na logopedku, která jako první pojala podezření ze zneužívání, ani na pracovnice sociálního odboru, které veřejné mínění vinilo ze zavinění tragédie, nikdo žádné trestní oznámení nepodal. „Pokud by se tak stalo, pochopitelně bychom se tím zabývali," dodal Šmíd, který je ale přesvědčen, že logopedka i všichni ostatní postupovali v souladu se zákonem.

Logopedky se brání

Většina lidí je ale na základě zpráv z médií jiného názoru, a tak se s velmi tvrdými ataky musí vyrovnávat nejen logopedka, která je podle veřejného mínění viníkem tragédie, ale i lidé, kteří v cause vůbec nefigurují.

„Jsme v Klatovech dvě klinické logopedky, já a kolegyně Ivana Šedivá, a obě se distancujeme od toho, co se stalo. Nemáme s tím případem nic společného," řekla Deníku klatovská klinická logopedka Jaroslava Svítilová, která upozornila, že žena, jež causu odstartovala, klinickou logopedkou není.