„Jde o jednorázovou akci ke Dni muzeí, protože jinak nemají návštěvníci možnost si prohlédnout nové barokní krovy, které se rekonstruovaly v loňském roce," popsal prohlídku Červený.


Krovy na půdě v horažďovickém muzeu se opravovaly v části nad depozitáři a kancelářemi. Je to klasická sedlová střecha s hambalkovým systémem krovů, která vznikla přibližně mezi roky 1680 až 1710. V krovu jsou doplňky z přelomu 19. a 20. století, kdy už začaly problémy s původním materiálem. Ty se naplno projevily v posledních deseti letech, kdy byl stav střechy havarijní. Veškeré zazděné části byly dřevokaznými houbami zcela zničeny, proto byla nutná rekonstrukce.


„Návštěvníci mohou vidět historický krov, ve kterém byly velmi citlivě doplňovány napadené části, které se během opravy postupně vyřezávaly a doplňovaly se jen v nejnutnějších případech tzv. protézami, což jsou náhrady z nového dřeva. Takže je přesně vidět, které části se opravovaly. Myslím, že pro návštěvníky je to velice zajímavé. I proto, že se tam normálně zájemci nedostanou, na půdu je poměrně těžký přístup po komplikovaném schodišti, proto byl vstup na vlastní nebezpečí," řekl Červený.


Mezi zájemci o netradiční prohlídku byl i Jan Turek z Horažďovic Předměstí, který s sebou vzal i svého syna. „Byl jsem zvědavý, jak se krov opravil, zajímalo mě to. A líbí se mi to, je to hezké," pochválil opravu Turek.