Kdyby některá ze sázkových kanceláří vypsala kurz na to, zda dnes na Klatovsku usedne za volant opilý nebo zfetovaný řidič, byla by to takřka tutová sázka. „Zatímco v roce 2005 jsme v okrese Klatovy šetřili šest trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky, vloni už jich bylo 89. Letos jen za prvních pět měsíců 41,“ potvrzuje Dana Ladmanová z vedení klatovské policie.

Rozmáhá se nejen alkohol, ale i drogy. Jen za pondělí a úterý přistihli policisté v Klatovech a v Sušici dva motoristy, kteří usedli za volant poté, co požili omamné látky. Pod vlivem drog byl s největší pravděpodobností i teprve 16letý řidič, který minulý týden havaroval s osobním autem u Petrovic na Janovicku. Po nárazu do stromu byl jeho 18letý bratr převezen vrtulníkem ve vážném stavu do nemocnice. „Lékaři měli podezření na poranění páteře,“ uvedla krátce po transportu krajská mluvčí zdravotnické záchranné služby Lenka Ptáčková.

Bourají však především opilí řidiči. „Vloni jsme šetřili 55 nehod, které zavinili řidiči pod vlivem alkoholu. Letos je jich za pět měsíců devatenáct,“ vypočítala Ladmanová.

Nejhorší „alkoholová“ nehoda se stala v únoru v Lubech, kde Ivan Turok, který měl v krvi dvě promile a řítil se městem více než stovkou, smetl protijedoucí peugeot. Při drtivém nárazu tři lidi zabil a další tři včetně sebe zranil. V květnu ho za to potrestal klatovský soud, který ho nepravomocně poslal za mříže na 4,5 roku. „Je to málo, čekal jsem mnohem víc. Já bych mu dal alespoň těch deset let,“ řekl po vynesení rozsudku syn jedné z obětí a stejný názor měli i všichni diskutující na webu www.klatovsky.denik.cz.

„To, že ve městech i na vsích jezdí někteří z hospody autem domů, je veřejným tajemstvím. Já bydlím v menší obci a ani tam to není výjimkou, ale nikdo si samozřejmě nebude dělat zle se sousedy a volat strážníky. Kdyby to ale policie častěji kontrolovala, pomohlo by to. Samozřejmě by ale musely přijít za chlast nebo drogy pořádné tresty, ať už od městských úřadů, nebo soudů,“ míní muž z Klatovska.