„Pozorovací obůrky máme i na Jeleních Vrších a u Borových Lad, současné sněhové podmínky ovšem zatím umožňují pozorování pouze u Srní," uvedl mluvčí NPŠ Jan Dvořák.

Pozorovací obůrky provozuje šumavský národní park už několik let a ze strany návštěvníků je o ně zájem. „Například obůrku Beranky u Srní navštívilo v loňském roce zhruba 1100 zájemců o pozorování jelenů," upřesnil Dvořák.

Na objednávku

Pozorování jelenů na Berankách u Srní je možné každé úterý, čtvrtek a sobotu, vždy pouze na objednávku. Objednat se lze na Informačním středisku Rokyta telefonicky na čísle 376 599 009 nebo prostřednictvím e-mailu isrokyta@npsumava.cz.

„Skupina se sejde vždy před hotelem Vydra v Srní, pak následuje přibližně jeden a půl kilometru pěšky k pozorovacímu srubu. Průvodcem je vynikající znalec šumavských jelenů Jiří Kec, který o nich dokáže krásně vyprávět. Návštěvníci se dozvědí , jak se počítají výsady, že nejstarší pozorovaný šumavský jelen se dožil dvaadvaceti let," pozval Dvořák. Když budou mít návštěvníci štěstí, mohou spatřit i současného šumavského jeleního krále, který byl loni spočítán jako čtyřiadvacetiterák.

„V oboře každoročně přezimují desítky jelenů včetně laní, přikrmujeme je, takže šance na úspěšné pozorování je skutečně téměř stoprocentní," dodal Dvořák s tím, že součástí nabídky je i zapůjčení dalekohledu.

David Kojan