„Kamarádka nezvládla na Špičáku svůj nový snowboard a zlomila si ruku. Byly jsme z toho úplně hotové, naštěstí brzy přijela Horská služba a ošetřila ji,“ vzpomíná na nepříjemný zimní zážitek Klatovanka Kateřina. Není sama, kdo v praxi zažil práci Horské služby Šumava. Ta se v uplynulé dlouhé zimě rozhodně nenudila, na své konto si připsala 801 výjezdů. „Je to o jedenáct procent více než za minulou zimu,“ říká náčelník HS Šumava Michal Janďura.

Tři zimní pátrání

Je ve dvou případech neměli členové Horské služby Šumava šanci, zvítězil nad nimi infarkt myokardu. V jednom případě šlo dokonce o běžkaře přímo ve stopě. „Zdravotnické záchranné službě jsme předali 214 zraněných, šlo o středně těžká nebo těžká zranění. Třikrát během zimy letěl na Šumavu vrtulník letecké záchranné služby, dvakrát odvážel pacienty s vážnými zlomeninami dlouhých kostí a jednou s infarktem,“ vyjmenoval Janďura.

Plných 40 hodin strávili členové Horské služby v terénu během tří pátracích akcí. Koncem listopadu hledali v centrální části Šumavy 81letého seniora, po Vánocích pátrali po čtyřech Němcích, kteří zabloudili v prostoru Březníku, a v únoru zaměstnali pátrače muž a žena ve věku 31 a 33 let, kteří zabloudili při běžkařském výletě na trase Srní – Prášily. „Při akcích jsme najezdili s naší technikou 518 km, ale všechny dopadly dobře,“ pochvaloval si náčelník.

Stanice pomohla

Pozitivem letošní zimní sezony pro záchranáře i návštěvníky Šumavy je nová stanice Horské služby, která byla počátkem února otevřena v Prášilech. „Díky ní se výrazně zkrátily dojezdové časy, protože ze Špičáku na Prášily to je 22 km. Teď už máme Šumavu pokrytu tak, že lidem, kteří to potřebují, jsme blízko,“ pochvaluje si Janďura. Spolu se svými lidmi ale jen nepomáhal zraněným a nehledal ztracené. Členové Horské služby Šumava asistovali při šumavském maratonu, při poháru ve skikrosu na Železné Rudě a nedávno pomohli národnímu parku rozvést v nepřístupném terénu lapáky na kůrovce.

Už „zlobí“ cyklisté

Zatímco v předchozích letech se po zimě Šumava na čas vylidnila, letos se záchranáři nezastavili. „O Velikonocích se na Šumavě lyžovalo, ale už se tu objevili i první cyklisté a vodáci. O víkendu jsme už také měli první letní pátrací akci. Hledali jsme tři cyklisty, kteří v prostoru hory Popelná ztratili směr a orientaci v terénu. Skupina byla nalezena pracovníkem Horské služby v prostoru Zlaté Studny. Muži byli bez zranění, pouze žena byla částečně vyčerpána,“ popsal první větší akci po zimě Janďura a dodal: „Lidé by neměli zapomínat, že přes den jsou sice teploty kolem dvaceti stupňů, ale ve vrcholových partiích je ještě sníh.“