Týden, kdy si studenti posledních ročníků středních škol zkoušejí státní maturity nanečisto, včera odstartoval. Organizace maturit je náročná, ovšem lehké to nemají ani studenti, například po dobu psaní testu nesmějí odejít ze třídy, aniž by práci nenávratně odevzdali.

„Je to podivný požadavek. Samozřejmě studentům řekneme, že si předtím mají dojít na záchod. Ale ve třídě jsou pak 90 minut plus 15 minut, kdy si vyslechnou zadání. Ovšem při výuce, kdy hodina trvá 45 minut, se nás každou chvíli dovolují, jestli mohou odejít, protože potřebují na záchod. Respektovat pravidla však musíme my i studenti,“ uvedl ředitel Gymnázia Jaroslava Vrchlického v Klatovech Jiří Šlégl. Spíše než tento problém školu zaměstnávala přílišná „úřednická“ složitost celé akce.

Podle psycholožky Ireny Příkazské z Pedagogicko psychologické poradny v Plzni vyvolává v lidech stres zvýšenou potřebu jít na toaletu, i když by jindy vydrželi daleko déle. „Samozřejmě, že normálně člověk vydrží nejít na toaletu daleko delší dobu než jednu a půl hodiny, ale v tak vypjaté chvíli, jakou maturitní zkouška rozhodně je, v lidském organismu vyvolá stres určité chemické reakce a mohu potvrdit, že se vám bude chtít jít na toaletu daleko dříve než za jednu hodinu,“ potvrzuje psycholožka.

„Stres vyvolává už jen samotný příkaz ´nesmíte´. V žádné případě bych nevolila tak striktní omezení, určitě podporuji variantu, že by žák měl možnost a věděl o ní, že v případě potřeby není vše ztraceno a může si na toaletu v doprovodu učitele dojít,“ doporučuje Příkazská. Doplňuje, že pokud se bude snažit student svoji biologickou potřebu zadržet, stejně nepodá takový výkon jako normálně. „Člověk se prostě soustředí zejména na své primární potřeby a v tuto chvíli určitě nebude myslet na test,“ říká psycholožka.

Studenti v pondělí dělali zkoušku z českého a anglického jazyka. „Dělala jsem vyšší úroveň angličtiny a zkouška byla lehčí, než jsem si původně představovala. Navíc se dala zvládnout za polovinu požadovaného času. Myslím tedy, že se této zkoušky rozhodně nikdo nemusí bát,“ sdělila oktavánka Anna Bláhová.

Kromě státní maturity budou muset studenti zvládnout i tu „obyčejnou“ a přijímací zkoušky na vysokou školu. „Státní maturita se zavedla proto, aby tato zkouška byla srovnatelná pro všechny studenty středních škol. To je myslím dobrá myšlenka. Náš „přechodný“ ročník je ale dost v nevýhodě. Vysokým školám budou maturity jednou postačovat a nebudou se dělat přijímačky. Ovšem pro nás to ještě neplatí,“ vyjádřila svůj názor studentka Tereza Palečková.