Ceny benzínu se zvyšují, a to je i jeden z důvodů, proč stoupá poptávka po přestavbě automobilů na LPG. Na Klatovsku je pouze jediná firma, která tyto služby nabízí.

„Zájem lidí o přestavbu je kolísavý, pokud se zvýší cena benzinu, tak se zájem zvýší, pokud se ceny ustálí, tak se naopak sníží. Nyní, když ceny benzínu rostou, tak se samozřejmě zase zájem zvětšil,“ řekla majitelka autoopravny MARA v Klatovech Martina Chaloupková.

Možné je jezdit na LPG i na benzín.
„Jde o alternativní pohon na LPG, což znamená na propanbutan. Po přestavbě na plyn náklady na pohonné hmoty klesají téměř na polovinu. Na jeden kilometr se ušetří jedna koruna oproti benzínu. Nejvíce se to vyplatí asi řidičům, kteří jezdí větší dálky a najedou alespoň 10 až 15 tisíc kilometrů ročně. Přestavbu je možné udělat do všech druhů automobilů, které mají benzínový motor. Montáž trvá jeden až dva dny, podle náročnosti a druhu vozidla. Celková přestavba vyjde zákazníka přibližně na 28 tisíc korun, samozřejmě záleží na typu vozidla,“ informovala Chaloupková.

Asi jako vše má i tato přestavba nějaké nevýhody.
„Menšími nevýhodami je snížení výkonu motoru, zhruba o 5 až 10 % a zmenšení zavazadlového prostoru. Někteří lidé považují za nevýhodu i to, že musejí obíhat úřady kvůli přestavbě a doplnění do technického průkazu. Po přestavbě auta na LPG se musí požádat o změnu dopravní úřad. Pak následně jednou za rok musí jezdit na revizi celého plynového zařízení,“ sdělila Chaloupková.

Čerpací stanice zaznamenávají pokles takování LPG.
„Přes zimu zase tak velký zájem nebyl, protože se moc nejezdilo, ale na podzim lidé jezdili a nyní už také. Myslím si, že zájem stále je, asi i díky tomu že ceny benzínu hodně rostou,“ sdělil majitel LPG Luby Milan Koryťák.

Lidé si nechávají auta předělávat hlavně kvůli menším nákladům na pohonné hmoty.
„Nechal jsem si přestavět auto na plyn hlavně kvůli tomu, že je to levnější. I když přestavba něco stojí, tak se mi to za půl roku vrátilo zpět. Hodně jezdím a díky plynu utratím skoro o polovinu méně,“ uvedl Tomáš Lang z Janovic nad Úhlavou.