Politické strany odstartovaly své předvolební kampaně. Letos ale budou na Klatovsku mnohem chudší než jindy. Chybět tu budou velké okázalé mítinky plné hvězd, bude méně billboardů a rozdávat se už nebude zdarma ani guláš či pivo. Politici a jejich strany vsadí tentokrát na okresech na kontaktní kampaň. Naše poštovní schránky zaplaví předvolební tiskoviny a kandidáti na nás budou shlížet z inzerátů v médiích, z plakátů a především ze sociálních sítí.

„Letošní kampaň ODS bude kratší než jindy, a hlavně, bude za méně peněz. Vše je řízeno z kraje, žádnou okresní kampaň ODS na Klatovsku dělat nebude. Na nás zbude tradiční věšení plakátů a připraveno máme také několik setkání s občany," řekl Deníku předseda Oblastního sdružení ODS Klatovy Jiří Šnebergr.
Komunisté budou svoji kampaň na Klatovsku řídit také ze svého krajského střediska. „Mítinky nechystáme. Veřejnost o ně nemá zájem,a tak se budeme setkávat s našimi voliči na akcích a schůzích pořádaných KSČM. Zaměříme se hlavně na naše členy a sympatizanty," popsal chystanou kampaň předseda Okresního výboru KSČM Klatovy Miroslav Kavij.

Méně peněz na kampaň letos dostala i sociální demokracie, a tak podle místopředsedy Okresního výkonného výboru ČSSD Klatovy Igora Jakubčíka v Plzeňském kraji nenajdete jediný krajský volební billboard. „Máme připravena jen drobná setkání s voliči v Klatovech a Sušici. Naše kampaň bude skromnější, zato intenzivnější. Budeme se účastnit kulturních a společenských akcí v regionu a hovořit s občany. Kontaktní kampaň je to, co považujeme nyní za důležité," dodal Jakubčík. Ani Strana práv občanů Zemanovci (SPOZ) nebude na Klatovsku stavět velkolepá pódia, na kterých by hrály kapely jako při prezidentské kampani.

„Pokud se bude dělat kampaň rozumně, mohla by být i levná. Přesto chceme vyjet do všech okresních měst a měst s rozšířenou působností a tam besedovat s občany. Chceme jim říci, kdo jsme, co chceme a kdo za nás kandiduje. A hlavně, chceme slyšet, co se lidem nelíbí a co by se mělo změnit. Kontaktní kampaň s občany se nám už vyplatila při krajských volbách a v tomto duchu hodláme i nadále pokračovat," sdělila krajská jednička na kandidátní listině SPOZ Dita Portová z Hrádku u Sušice.

Politické hnutí ANO také nebude mít na svých mítincích žádné populární hvězdy, zpěvačky a zpěváky. „V každém okrese bude naše kampaň vypadat jinak. I my se budeme snažit dělat finančně šetrnou kampaň, ke které využijeme především sociální sítě, besedy s občany a podobně," dodala mluvčí politického hnutí ANO Radka Burgetová.

Jak bude vypadat volební kampaň KDU – ČSL na Klatovsku, ještě okresní předseda Josef Jílek neví. Na konkrétní představě se podle jeho slov teprve pracuje. Ale ani oni nehodlají utratit na Klatovsku tisíce korun.