Některé děti potichu seděly s rodiči a čekaly, až přijdou na řadu, jiné pobíhaly po chodbě a čekání si krátily hraním. Tak to vypadalo v pátek na základních školách v Klatovech, kde se v některých třídách nevyučovalo. Třídy a chodby totiž zaplnili rodiče se svými ratolestmi, kteří přišli k zápisu do prvních ročníků. Ty se konaly na všech základních školách v Klatovech.

Například na Masarykově základní škole Klatovy čekali rodiče, až přijdou jejich děti na řadu až několik desítek minut. „Jsme nadšeni zájmem rodičů, kteří sem s dětmi přišli. Nechtěli jsme nic uspěchat a každému dítěti se věnujeme zvlášť a samozřejmě chceme poskytnout informace i rodičům, aby věděli všechno, co mohou od školy očekávat a co budou děti potřebovat,“ sdělila ředitelka Emilie Salvetrová.

„Pro děti jsme připravili cestu pohádkou. To znamená, že jsme se s dětmi seznamovali a ony nám zábavnou formou hry přibližovaly, co umí. Takže víme, jak děti reagují, na jaké úrovni jsou a rodičům pak můžeme doporučit odklad nebo naopak diskutovat o opaku, pokud rodiče o odkladu uvažovali. Pomáhají nám žáci pátých ročníků, malé děti si k nim najdou daleko snáze cestu než ke starším,“ dodala Salvetrová.

„Ještě před zápisy spolupracujeme s mateřskými školami tak, že pořádáme akce, kdy děti k nám chodí. I rodiče jsou spokojeni, protože jejich dítě nejde do úplně neznámého prostředí a děti se s námi seznamují postupně. Po zápisu se pak ještě setkáváme s dětmi a rodiči na schůzkách, kde jim říkáme, co jim škola poskytne, aby si rodiče nedělali starosti o věci, které nebudou potřebovat koupit, a samozřejmě kvůli seznámení přímo s námi,“ doplnila ředitelka.

Dětí se ve třídě, kde se zápis konal, vystřídalo několik desítek a většina z nich se těšila. „Nemohla jsem ani dospat, jak jsem se těšila. Už od Ježíška jsem dostala školní tašku a penál,“ řekla předškolačka Romanka Moravcová.

„Syn Matyáš se těšil, ale měl i trochu strach. Hned po zápisu to jdeme oslavit do cukrárny,“ sdělila maminka předškoláka Dana Pyszková ze Slatiny u Chudenic.

Na další z klatovských škol, kde se zápis konal, byli na děti také připraveni. „Pro předškoláky jsme již v říjnu a listopadu připravovali dvě soutěže na téma zoologická zahrada. Jedna byla sportovní a druhá výtvarná. V tomto duchu pokračuje i zápis, který je na téma cesta zoologickou zahradou. Děti mají čtyři stanoviště, na kterých sbírají puzzle jednotlivých zvířátek, které pak musí poskládat, nalepit a podepsat se. Ukazují nám tak své dovednosti, jestli umí držet tužku, jestli znají barvy a čísla,“ uvedla učitelka Základní školy Klatovy, Tolstého ulice Petra Hyťhová.

„Celé to připravovaly děti pátých ročníků a i při zápise se o předškoláky ty samé děti starají,“ dodala Hyťhová. „Podle toho, jak to celé dopadne, se chystáme otevřít určitě dvě třídy, kdyby se povedly tři, bylo by to lepší,“ řekl zástupce ředitele Vladimír Čejka.

S rodiči na zápis přišla i šestiletá Nicolka Josefiková z Tupadel, které se ve škole moc líbilo. „Já jsem se hrozně moc těšila, ale trochu jsem měla strach. Včera večer jsem se učila básničku, ale nepamatuji si ji celou, protože jsem jí z nervů ze školy trochu zapomněla. V dubnu mám narozeniny, takže dostanu tašku. Moc se těším, až budu sedět v lavici a až budu psát křídou na tabuli. Také se těším, že si najdu nové kamarády,“ vyprávěla předškolačka.