Spolek vznikl na počátku loňského roku, ale jeho členové jsou nadšení dobrovolníci, kteří akce v Nýrsku pořádají již skoro deset let. První akcí pod hlavičkou spolku byl karneval na ledě a vloni přišel nápad se sněhuláky. „Nápad na stovky sněhuláků vznikl už před delší dobou u jednoho člena Národopisného spolku Pavla Mráze. Jen se čekalo na vhodné sněhové podmínky. A ty přišly ze soboty na neděli, kdy napadlo spousta sněhu, který "lepil". Po obědě jsme přes sociální sítě vyhlásili super rychlou akcičku a už se nám sněhuláci kouleli pod rukama. Vzniklo ohromné množství velkých i malých sněhuláků, kteří zaplavili celé náměstí Nýrska. Skoro každý, kdo šel kolem, opravdu přiložil ruku k dílu - ať už s rukavicemi nebo i bez,“ uvedla tehdy za pořádající Lenka Vyskočilová.

Nakonec se zrodilo 320 sněhuláků, jeden pes, jeden kostel, jedna neidentifikovatelná bytost, stejně tak jedno zvíře k nepoznání a jeden šašek. „Národopisný spolek děkuje všem, kteří přišli podpořit tuto akci a slibujeme, že se zase máte na co těšit,“ dodala na závěr Vyskočilová.

Armáda sněhuláků vzbudila velký obdiv, každý, kdo jel kolem, se na ně šel podívat a vyfotit. Podobná akce byla plánována i letos, ale nepřejí tomu koronavirová opatření a někdy i počasí.